| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco. Gdy wokół nierówności terenu (pagórka) ułożymy ścieżki, stworzymy punkty widokowe, zbudujemy ogródek skalny lub nawet poprowadzimy strumyki, nasz ogród zmieni się nie do poznania.

Jeśli ogrodzenie nie przekroczy wysokością 2 m wystarczy zgłosić projekt budowy do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Jeśli będzie wyższe, wtedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.

Wygląd nierówności terenu w ogrodzie

Bardzo dobrze, jeśli murki oporowe i kwiatowe pasują do elewacji lub ogrodzenia, a także do elementów dodatkowych, takich jak meble ogrodowe. Jeśli chcesz, aby wszystko się ze sobą komponowało należy wykorzystywać do wykonania murków kamieni, które łatwo znaleźć w okolicy. Nie należy natomiast mieszać różnego rodzaju kamieni, ponieważ będzie to wyglądać sztucznie.

Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można w prosty sposób zabezpieczyć suchym murkiem. Są to płaskie kamienie układane jeden na drugim (nie trzeba do tego fundamentu ani żadnego spoiwa).

Aby wykonać suchy murek nie wolno stosować otoczaków, ponieważ taki kamień musi mieć przynajmniej jedną prostą ścianę.

Murek kwiatowy, to jak sama nazwa wskazuje, kwiaty, więc między kamieniami posadź rośliny przeznaczone specjalnie do takich wzniesień. 

Mogą to być, nie wyższe niż 30 cm, byliny rabatowe.

Trzeba zwrócić uwagę na to, w jaką stronę jest ustawione wzniesienie, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia.

Byliny skalne najlepiej sadzić na stronach południowych i południowo-wschodnich, a byliny ciepłolubne na stronach zachodnich i północno-zachodnich.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Rośliny możesz posadzić podczas budowania suchego muru albo zostawić to na później, tylko że wtedy musisz pamiętać o zostawieniu szczelin między kamieniami, aby później móc je wypełnić ziemią i bylinami.

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco.
Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK