| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Projektowanie ogrodów > Sport w ogrodzie

Sport w ogrodzie

Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu. Wówczas warto się zastanowić nad tym, czy nie zagospodarować jej na przestrzeń do uprawiania sportów.

Wyznaczenie granic boiska

Linie pola do gry na boisku wyznacza się przy użyciu różnych materiałów, dostosowanych do rodzaju nawierzchni. I tak linie nawierzchni ziemnej, żwirowo-tłuczniowej, ziemno -żwirowo-tłuczniowej czy ceglanej można wyznaczyć za pomocą sproszkowanej kredy. Przy nawierzchni trawiastej czy ceglanej można zastosować specjalne paski wkopane w ziemie wyznaczajże krawędzie poszczególnych pól do gry. Na betonie asfaltowym lub tworzywie sztucznym możemy malować farbą syntetyczną.

Konserwacja boiska

Podstawowe czynności, jakie trzeba wykonywać, aby boisko służyło nam jak najdłużej, to podlewanie i zagęszczanie wierzchniej warstwy. Nie dotyczy to nawierzchni z betonu asfaltowego i tworzywa sztucznego.

Nawierzchnię trawiastą podlewamy nie rzadziej niż trawnik ozdobny, a pozostałe (ceglane, ziemne, żwirowo-tłuczniowe) z taką częstotliwością, by nawierzchnia nie pyliła. Odpowiednią wilgotność podłoża najłatwiej utrzymać z zastosowaniem automatycznego systemu nawadniania.

Do zagęszczania (wałowania) boiska potrzebny jest walec 200–400 kg – ręczny lub spalinowy samojezdny. Zagęszczanie płyty boiska trzeba wykonywać kilka razy w sezonie, dlatego najlepiej kupić odpowiedni walec. Można też zlecić wykonanie takiej usługi firmie konserwującej ogród lub wypożyczyć walec w wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu

Nawierzchnia z trawy wymaga co pewien czas renowacji w miejscach najintensywniej użytkowanych. Polega to na wycięciu zniszczonego fragmentu murawy i wstawieniu tej samej wielkości kawałka darni pozyskanego w innej części ogrodu. Po takiej naprawie nie należy, co najmniej dwa tygodnie korzystać z boiska, aby korzenie trawy mogły dobrze wrosnąć w podłoże. Jesienią można przeprowadzić renowację przez dosianie trawy. Powinna urosnąć i zagęścić się, zanim w następnym roku rozpocznie się sezon do gry.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu.
Uprawianie sportu w ogrodzie jest możliwe wtedy, kiedy mamy dużą, niezagospodarowaną działkę obok domu.

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK