| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Nasiona – zbiór i przechowywanie

Nasiona – zbiór i przechowywanie

Nasiona kupujemy w sklepach ogrodniczych albo w dużych hipermarketach. Mimo to nie zapominajmy, że nasiona możemy znaleźć we własnym ogrodzie. Gdy tylko jednoroczne kwiaty i byliny przekwitną, należy zebrać ich nasiona. Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu nasion.

Kiedy i jak zebrać nasiona w ogrodzie?

Pod koniec lata kwiaty jednoroczne zaczynają zawiązywać nasiona. Gdy zauważymy, że kwiatostany naszych roślin stają się zielone, a później brązowieją to dla nas znak, że rośliny wytworzyły już nasiona. Pozostaje nam tylko poczekać aż nasiona wydostaną się z kwiatostanów. W zależności od  gatunku danej rośliny, albo brązowy kwiatostan pęknie na szwie, albo wiatr wywieje nasiona z suchych kłosów.

Pamiętajmy, aby nie zbierać nasion po obfitych deszczach. Jeśli nasiona będą wilgotne, możemy mieć problem z rozróżnieniem, które z nich są dobre, a które trzeba odrzucić. Oprócz tego wilgotne nasiona mają tendencję do gnicia, więc trudniej się je przechowuje.

Zobacz także: Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Wygląd nasion

Większość z nas nie wie jak wyglądają nasiona każdego z gatunków roślin rosnących w naszym ogrodzie. Mimo to jedna cecha łączy większość nasion – mają one ciemnobrązowy kolor. Nasiona różnią się nie tylko wielkością i kształtem, lecz także fakturą. Ważne jest, aby na raz zbierać nasiona tylko jednego gatunku, gdyż później możemy mieć problem z ich rozróżnieniem. Pamiętajmy, że każdy gatunek powinno się wysiewać w innym okresie.

Jak wybrać odpowiednie nasiona?

Gdy uda nam się zebrać nasiona, powinniśmy rozłożyć je na czystej kartce papieru i zostawić do przeschnięcia. Dopiero po kilku dniach należy ocenić, które nasiona nadają się do wysiewu, a które trzeba będzie wyrzucić. Pozbywamy się nasion miękkich, najmniejszych oraz tych z pustymi środkami. Zwróćmy uwagę czy na nie pojawiła się na nich pleśń lub choroby grzybowe – z takich nasion nie uzyskamy plonu.

Zobacz także: Czy wiesz jak wysiać nasiona na rozsadę warzyw?

Przechowywanie nasion

Nasiona zebrane w opisany powyżej sposób powinniśmy przechowywać na sucho – nie należy przyspieszać momentu, w którym zaczną kiełkować. Pozwalamy nasionom doschnąć poprzez pozostawienie ich w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza. Temperatura w tym miejscu powinna wynosić od 0 do 5°C. Tak przygotowane nasiona możemy wysiewać wraz z rozpoczęciem wiosny.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nasiona kupujemy w sklepach ogrodniczych albo w dużych hipermarketach. Fot. Fotolia
Nasiona kupujemy w sklepach ogrodniczych albo w dużych hipermarketach. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK