| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak przycinać krzewy owocowe?

Czy wiesz jak przycinać krzewy owocowe?

Krzewy owocowe - porzeczka, agrest, maliny, jeżyny i borówki – podobnie jak drzewka, również trzeba poddać cięciu. Jak ciąć krzewy owocowe – krótki poradnik.

Sposób cięcia krzewów zależy od tego czy owoce powstają na pędach jednorocznych, na drewnie starszym i krótkopędach, czy też na jednych i na drugich.

Porzeczkia - owoce powstają na pędach ubiegłorocznych i kilkuletnich, dlatego należy wyciąć stare pędy, mające więcej niż 3 lata oraz pędy martwe, uszkodzone i skierowane w dół. Krzak przycinamy w okresie zimowym (luty). Po cieciu, krzew powinien składać się w 1/3 z trzech lub czterech pędów ubiegłorocznych.

Agrest – tniemy podobnie jak porzeczkę. Aby do tego nie dopuścić do płożenia się agrestu, przycinamy te pędy, które są skierowane w dół.

Maliny - po zbiorach wycinamy tuż przy ziemi wszystkie pędy, które owocowały. Na ich miejscu wyrosną nowe pędy, które zaowocują latem.

Jeżyna – przycinamy podobnie jak maliny.

Borówka - owocuje na pędach 2- lub 3-letnich. Młode krzewy przycinamy nieznacznie – głównie pozbywając się słabych i martwych pędów. Dojrzałe krzewy pozbawiamy starszych pędów, aby pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK