| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak pielęgnować drzewko bonsai?

Czy wiesz jak pielęgnować drzewko bonsai?

Bonsai to karłowe drzewka doniczkowe z Japonii. Uzyskuje się je przez specjalne metody hodowli z siewek drzew liściastych i iglastych. Najlepsze są drzewa o małych liściach, kwiatach i owocach. Oto najważniejsze zasady pielęgnacji drzewka bonsai.

Uprawa – wybraną roślinę ostrożnie wykopaną jesienią z ogrodu posadź w doniczce i pozostaw w spokoju przez rok, żeby dobrze się przyjęła. Następnej wiosny wyjmij roślinę z doniczki, obetnij wszystkie cienkie korzonki i bujnie rosnące pędy. Powtórz te zabiegi w następnym roku. W trzecim roku (najważniejszym) przesadź roślinę do stałego pojemnika - przedtem obetnij 1/3 korzeni i zbędne pędy korony.

Drutowanie dla uzyskania kształtu korony - drut w plastikowej izolacji okręcony wokół gałęzi nada młodemu drzewku naturalny kształt. Pamiętaj! Drzewa liściaste są bardziej giętkie na wiosnę, a iglaste - jesienią. Regularnie sprawdzaj drutowanie i (gdy trzeba) rozluźniaj drut.

Wystawianie na świeże powietrze - są dwa rodzaje drzewek bonsai - domowe i ogrodowe. Domowe powstają z roślin pochodzących z klimatu tropikalnego, które przystosowują się do warunków panujących w domu. Drzewka uzyskane z gatunków rodzimych dobrze rosną na dworze, ale gorzej w pomszczeniach. Domowe lubią być latem wystawiane na świeże powietrze. W ciepły letni dzień możesz je postawić w otwartym oknie lub w półcienistym miejscu w ogrodzie na kilka godzin.

Podlewanie - gdy ziemia w pojemniku jest zbyt sucha - zanurz go w naczyniu z wodą i postaw pod kątem (np. jeden brzeg oprzyj na cegle), by nadmiar wody wycieki. Zbytnia wilgoć szkodzi korzeniom. Do podlewania używaj deszczówki. Jeśli jej nie masz - odstanej przez kilka dni wody z kranu.

Dobre miejsce - domowe drzewko nie lubi przenoszenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Doniczka powinna stać w stałym miejscu, z dala od źródeł ciepła i przeciągów. Rośliny potrzebują światła, ale chroń je przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Wilgotna atmosfera - bonsai rosnące we wnętrzu potrzebują wilgoci w powietrzu. Postaw doniczkę na tacce ze żwirem do połowy wypełnionej wodą. Latem zraszaj rośliny spryskiwaczem. Nie rób tego w pełnym słońcu - możesz uszkodzić liście.

Bonsai w ogrodzie - nie zabieraj do domu ani ogrzewanej szklarni - nagłe ciepło może pobudzić krążenie soków, zaburzając naturalny cykl życiowy roślin.

Chroń przed mrozem - okręć doniczkę kilkoma warstwami gazet, plastikową folią z bąbelkami lub słomą, aby ochronić korzenie. Zdejmij ochronę, gdy minie niebezpieczeństwo mrozów. Kiedy roślinę przysypie śnieg - pozostaw go wokół doniczki (to naturalny izolator), ale strząśnij jego nadmiar z gałązek.

Nawożenie - bonsai wymaga systematycznego nawożenia. Rozpocznij je ok. 5 tygodni po przesadzeniu i stosuj w regularnych odstępach czasu do jesieni. Używaj płynnego nawozu do roślin domowych.

Przesadzanie - wczesna wiosną co 2-5 lat, bez względu na wiek. Wymień ziemię i skróć korzenie o 1/3 długości. Im starsze drzewko, tym rzadziej wymaga przesadzania.

Formowanie - uszczkiwaj końce nowych gałązek pojawiających się wiosna i latem w celu zachowania kształtu bonsai. W przypadku roślin rosnących intensywnie możesz to robić kilka razy w sezonie.

Cięcie zasadnicze - wykonaj późną zimą, aby uniknąć utraty soków roślinnych. Rany wyleczą się samoistnie - nie wymagają stosowania żadnych środków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK