| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak ściółkować glebę materiałami pochodzenia organicznego?

Czy wiesz jak ściółkować glebę materiałami pochodzenia organicznego?

Glebę możesz ściółkować m.in. słomą, korą drzew, liśćmi, trocinami, torfem, obornikiem.

Słoma - stosowana głównie w uprawie poziomek i truskawek. Jest tania i powszechnie dostępna. Pamiętaj o zwiększonym nawożeniu azotowym i walce z gryzoniami.

Kora - trwała, powoduje łatwe przenikanie wody, ogranicza parowanie jej z gleby, zwiększa przewiewność. Zastosowanie świeżej kory zmusza do zwiększenia nawożenia azotem.

Torf - dzięki barwie nagrzewa się szybko i stwarza mikroklimat korzystny dla roślin o dużych wymaganiach termicznych.

Trociny – dobre, ale zawierają kwasy fenolowe, mogące niekorzystnie wpływać na rośliny (allelopatia), dlatego świeżych trocin nie rozkładaj, a co najmniej przez rok poddawaj je działaniu czynników atmosferycznych.

Kompost i obornik - wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, próchnicę, poprawiają strukturę gleby, zwiększają ilość mikroorganizmów glebowych. przedłużają wegetację (uniemożliwiają roślinom właściwe przygotowanie się do zimy i mogą przyczynić się do ich przemarzania).

STOSOWANIE: równomiernie rozłóż odpowiednio dobrany, luźny i wilgotny materiał na całej powierzchni na grubość kilku (kwiaty, warzywa) do kilkunastu cm (krzewy, drzewa). Uwaga! Ma nie dotykać łodyg i pni (może spowodować ich gnicie). Miąższość ściółki zmniejsza się, dlatego systematycznie ją uzupełniaj. Stosując słomę i trociny zwiększ nawożenie azotem.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »