| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak stosować nawozy azotowe?

Czy wiesz jak stosować nawozy azotowe?

Azot ma szczególne znaczenie dla wzrostu i plonowania roślin. Jest przez nie wykorzystywany do tworzenia związków organicznych (przede wszystkim białek).

Nawozy azotowe zawierające azot w formie amonowej (siarczan amonu) oraz mocznik są zatrzymywane przez glebę i mogą być stosowane przedsiewnie, czyli na krótko przed siewem lub sadzeniem roślin wiosną.

Siarczan amonu może zakwaszać glebę i dlatego nie stosuj pod rośliny wrażliwe na zakwaszenie, a szczególnie nie używaj go na glebach lekkich i kwaśnych.

Nawozy saletrzane zawierające azot w formie azotanowej (saletra potasowa, wapniowa. magnezowa) mogą być stosowane tylko pogłównie w czasie wegetacji roślin.

Nawozy saletrzano-amonowe (saletra amonu, saletrzak) są nawozami uniwersalnymi i mogą być stosowane zarówno pogłównie, jak i przedsiewnie, na krótko przed siewem lub sadzeniem roślin.

Fosforan amonowy należy stosować w przypadku, gdy wiosną zachodzi potrzeba uzupełnienia gleby w azot i fosfor.

Połowę ustalonej dawki nawozów azotowych w uprawie roślin o długim okresie wegetacji możesz zastosować bezpośrednio przed siewem nasion lub sadzeniem rozsady, natomiast drugą połowę w jednorazowym lub dwukrotnym nawożeniu pogłównym.

Nie stosuj pogłównego nawożenia azotem roślin o krótkim okresie wegetacji (sałata, szpinak, rzodkiewka) - może ono prowadzić do pogorszenia jakości zdrowotnej roślin na skutek nadmiernego wzrostu zawartości azotanów.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »