| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak dbać o storczyki?

Czy wiesz jak dbać o storczyki?

Do grupy orchidei zalicza się kilkadziesiąt tysięcy odmian. Kwitną długo i obficie, a niektóre pięknie pachną.

Podłoże – musi być przepuszczalne, porowate i mieć lekko kwaśny odczyn. Typowa ziemia składa się z korzeni różnych paproci, mchu torfowca, liści bambusowych, keramzytu, granulowanego styropianu, węgla drzewnego, torfu, kory, trocin, wiórów drzewnych.

Nawożenie – mają małe potrzeby nawozowe. Zasilaj je mocno rozcieńczonymi nawozami w dawce 0,5 – 1 g/1 litr wody w odstępach 2-4- tygodniowych. W czasie spoczynku nie nawoź.

Światło – nie muszą mieć go wiele. Dobrze rosną na wschodnim lub zachodnim oknie. Okazy na północno-wschodnim parapecie doświetlaj zimą (włączaj żarówki energooszczędne na 4-5 godzin dziennie). Rośliny na południowym oknie cieniuj latem.

Temperatura – latem odpowiednia jest temperatura pokojowa, nocą powinno być kilka stopni chłodniej niż w dzień. Zimą lubią chłód (15-18˚C). Uwaga! Wietrzenie podczas mrozów może spowodować opadanie kwiatów i pąków, więdnięcie liści i zamieranie rośliny.

Wilgotność powietrza – minimum 60% zapewnisz umieszczając je na tacach z warstwą keramzytu zalanego do połowy. Uwaga! Doniczki nie mogą stać w wodzie. Spryskuj je rano wodą destylowaną.

Podlewanie – dopiero, gdy korzenie i kora obeschną – zazwyczaj co 7-10 dni. Zanurz pojemnik w wodzie na 15-60 minut. Nadmiar odsącz. Najlepiej używaj deszczówki albo wody destylowanej.

Spoczynek – gdy nie chcą kwitnąć musisz je pobudzić – trzymaj 4-6 tygodni bez podlewania i nawożenia w chłodnym miejscu.

Przesadzanie – co 1-3 lata (częściej kiedy podlewasz wodą wodociągową, rzadziej, gdy deszczówką). Używaj zmielonej kory. Duże kępy możesz rozdzielić na części z 3-5 zrośniętymi, dobrze wykształconymi pędami. Doniczki muszą mieć duże otwory odpływowe. Przez 7-10 dni po przesadzeniu nie podlewaj.

Przycinanie – przekwitły pęd zwykle zamiera. Gdy zżółknie – wytnij go u podstawy. Ale nie spiesz się z tym - na pędzie mogą znajdować się uśpione pąki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »