| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak pobierać próbki glebowe?

Czy wiesz jak pobierać próbki glebowe?

Próbki glebowe pobieraj według ściśle określonych zasad. Od tego zależy prawidłowe ustalenie potrzeb nawozowych.

Przed przystąpieniem do pobierania próbek sporządź plan działki z podziałem na uprawy. Próbki glebowe pobieraj oddzielnie dla obszaru jednolitego pod względem warunków glebowych, ukształtowania terenu, reprezentowanego przez jedną uprawę (np. trawnik, rabata kwiatowa). Na próbkę mieszaną składa się kilka-kilkanaście próbek pojedynczych rozmieszczonych równomiernie na całej powierzchni.

Próbki pobieraj z głębokości 0-20 cm (warstwa orna) lub warstwy podornej 20-40 cm (rośliny sadownicze). Natomiast nie pobieraj ich: po deszczu, nawadnianiu, nawożeniu organicznym i mineralnym (odstęp czasu po zabiegu – 6-8 tygodni), kopcach, stosach kompostowych, z miejsc świeżo wapnowanych. Na zboczach próbki pobierz oddzielnie z podnóża, skłonu i szczytu zbocza.

Pojedyncze próbki wymieszaj – otrzymasz średnią próbkę mieszaną. Do pracowni chemicznej dostarcz świeżą próbkę (0,5-1 kg), pobraną bezpośrednio z działki lub zamrożoną. Glebę możesz też wysuszyć w temperaturze pokojowej w niezanieczyszczonym gazem i pyłami pomieszczeniu. Pamiętaj! Suszenie próbek glebowych może powodować wzrost zawartości azotu azotanowego i amonowego.

Próbki pobieraj późnym latem lub jesienią po zbiorze plonu głównego oraz wiosną (oznaczenie azotu). Pobrane próbki zaetykietuj (imię i nazwisko, miejscowość, termin pobrania, opis miejsca np. trawnik, warzywnik). Aby otrzymać zalecenia nawozowe dołącz do próbek wiadomość dotyczącą uprawianych lub planowanych gatunków roślin, głębokości pobrania, powierzchni uprawy, stosowanych nawozów.

Uwaga! Wyczyść sprzęt, który będziesz używać do pobierania próbek .Nie używaj narzędzi miedzianych, galwanizowanych, z brązu – mogą zanieczyścić próbki cynkiem lub ołowiem.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK