| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak pielęgnować winorośl?

Czy wiesz jak pielęgnować winorośl?

Uprawa winorośli w naszym klimacie nie zawsze się udaje. Niekorzystne są dla niej krótkie i dość chłodne lata oraz mroźne zimy.

Podlewanie - jest odporna na brak wody (ma rozbudowany system korzeniowy). Podlewaj je w czasie przedłużającej się suszy na glebach piaszczystych (zwłaszcza niedawno posadzone i gdy susza przypada na okres tworzenia się owoców).

Nawożenie - co roku jesienią rozłóż warstwę (3 cm) kompostu. Możesz też zasilać rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym trzy razy (od wczesnej wiosny do czerwca). Ale nawozy mineralne stosuj z umiarem - przenawożone rośliny gorzej zimują i częściej chorują.

Ściółkowanie - glebę wyłóż ściółką (przekompostowana kora) - zapobiegnie chwastom, nadmiernemu parowaniu wody z gleby, zabezpieczy korzenie przed wahaniami temperatury.

Cięcie - odmiany altanowe tnij umiarkowanie - usuwaj nadmiar zagęszczających się pędów. Grube ramiona rozpięte na pergoli nie wymagają cięcia (spełniają funkcje pnia). Deserowe odmiany przycinaj corocznie - wtedy dobrze owocują. Prowadź krzew tak, aby po jesiennym cięciu zostały 2 - 3 pędy jednoroczne z pąkami kwiatowymi – zapewnisz obfite plony.

Przygotowanie do zimy - w listopadzie wrażliwe rośliny przysyp 30-centymetrowym kopczykiem ziemi - zabezpieczy korzenie i podstawę rośliny. Pędy, które będą owocowały w następnym roku – przygnij do ziemi i obsyp albo okręć je włókniną.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »