| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak zapobiec skażeniu roślin metalami ciężkimi?

Czy wiesz jak zapobiec skażeniu roślin metalami ciężkimi?

Dla roślin może być szkodliwych wiele substancji np. metale ciężkie (arsen, kadm, miedź, ołów, rtęć). Stanowią zagrożenie głównie na terenach przemysłowych – zanieczyszczenie powietrza, trujące ścieki przedostające się do gleby powodują skażenie roślin.

Źródła metali ciężkich – nawozy mineralne (zwłaszcza fosforowe i wapniowe), organiczne oraz komposty z odpadów komunalnych, przemysłowych, roślin uprawianych w skażonych rejonach.

Nie zakładaj ogrodu warzywnego ani sadu w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu. Nie uprawiaj jarzyn i owoców kumulujących metale ciężkie (np. korzeniowe, botwina, sałata).

Nadmierne zakwaszenie gleby może być przyczyną zwiększenia przyswajalności metali ciężkich przez rośliny. Wykonaj wapniowanie, aby podnieść jej odczyn pH. Wapń z wieloma pierwiastkami tworzy związki (zmniejsza to ich wchłanianie przez rośliny). Uwaga! Przedawkowanie może zwiększyć podatność gleby na skażenie metalami ciężkimi.

Wybieraj nawozy mineralne bogate w składniki pokarmowe i nawozy wieloskładnikowe zawierające magnez i mikroelementy.

Nawozy fosforowe (zwłaszcza superfosforaty) stosuj jesienią (znajdujące się w nich metale ciężkie przed siewem zdążą wytworzyć w glebie trudno rozpuszczalne związki nieprzyswajalne dla roślin).

Na glebach lekkich unikaj jednorazowego wprowadzania większych dawek nawozów potasowych w formie chlorkowej – powoduje to wzrost stężenia soli w glebie i większą dostępność niektórych metali ciężkich dla roślin.

Ważne! Węgiel brunatny ma niezwykłe zdolności do wchłaniania metali ciężkich z gleby. Jesienią przekop razem z glebą ok. 5-7 l tzw. drobnej frakcji tego węgla na ok. 100 m2 – oczyścisz ziemię pod uprawy.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK