| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Porady internautów > Czy wiesz jak wykonać wapnowanie gleby?

Czy wiesz jak wykonać wapnowanie gleby?

Wapnowanie to konieczny zabieg, gdy musisz zmienić odczyn zbyt kwaśnej gleby i wzbogacić ją w wapń (im mniej wapnia, tym kwaśniejsza ziemia). Wapń korzystnie wpływa na strukturę. Jego ilość maleje z upływem czasu i musi być uzupełniany. Jak wykonać wapnowanie gleby?

Wapnowanie najlepiej przeprowadź jesienią, przed skopaniem gleby. Zabieg powtarzaj co kilka lat. Uwaga! Zabiegu nie łącz z zasilaniem innymi nawozami (w wyniku procesów, jakie zachodzą wtedy w ziemi, część minerałów jest nieprzyswajalna przez rośliny). Nawożenie wykonaj 2-3-trzy tygodnie później. Bezpośrednio po wapnowaniu nie siej ani nie sadź roślin.

Do wapnowania najlepiej stosuj kredę albo dolomit, który zawiera magnez (często brakuje go glebach piaszczystych). Możesz użyć nawozów wapniowych: wapna węglanowego (kreda mielona) – zawiera ok. 45% CaO; AZ-Kalku - ok. 75% CaO, magnez, mikroelementy, szczepy bakterii wiążących azot z powietrza; lub nawozów wapniowo-magnezowych – ok. 30% CaO i 15% MgO.

Ilość nawozu zależy od jego wariantu (nawozy wapienne mają od 45% do 75% tlenku wapnia – CaO), rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia (pH).

Potrzebną dawkę nawozu rozsiej równomiernie na całej powierzchni zagonu. Na glebach piaszczystych nie stosuj dużych dawek – zostaną wypłukane od warstw ziemi niedostępnych dla korzeni. Gleby gliniaste wiążą więcej związków mineralnych – na nich możesz stosować większe dawki. Nawóz dokładnie wymieszaj grabiami z wierzchnią warstwą ziemi.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK