| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Co zrobić aby rośliny w ogrodzie nie więdły?

Co zrobić aby rośliny w ogrodzie nie więdły?

Aby rośliny ogrodowe nie więdły, należy zapewnić im odpowiednie warunki: stanowisko, glebę oraz odpowiednie nawodnienie.

Żeby rośliny nie więdły, należy spełniać określone ich wymagania. Każda roślina potrzebuje właściwie dobranego stanowiska, nasłonecznienia, odpowiedniej gleby oraz nawodnienia.

Zobacz także: Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby

Odpowiednio nasłonecznione stanowisko

Każda roślina, aby zdrowo rosła potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Do wyboru mamy stanowiska w pełni nasłonecznione, częściowo zacienione oraz w pełni zacienione.

Rośliny rosnące na stanowiskach w pełni nasłonecznionych wymagają 6–8 godzin słońca dziennie. W przypadku, gdy nie otrzymają one odpowiedniej ilości światła, zaczynają kształtować patykowate łodygi. Strony, na których nasłonecznienie jest najlepsze to południe i południowy zachód.

Rośliny, które najlepiej rosną na częściowo zacienionych stanowiskach potrzebują światła słonecznego jedynie przez kilka godzin dziennie. Lubią rosnąć w miejscach wychodzących na zachód, północny zachód albo wschód. Takie rośliny możemy posadzić w sąsiedztwie wysokich krzewów i drzew, które tworzą zacienienie.

Są takie rośliny, które nie preferują promieni słonecznych i rosną na całkowicie zacienionych stanowiskach np. pod drzewami oraz z północnej strony budynków.

Rodzaj gleby i nawodnienie

Podczas dbania o rośliny należy również zwrócić uwagę na rodzaj gleby w naszym ogrodzie. Dzięki temu zapobiegniemy ich więdnięciu.  Dobrze jest dobierać rośliny, do konkretnego rodzaju gleby. Ważne jest również podlewanie. Rośliny lubiące stały poziom wilgotności będą dobrze się czuły na glebach grząskich, mokrych i gliniastych. Natomiast gdy w naszym ogrodzie dominuje gleba przepuszczalna, kamienista albo piaszczysta, która nie jest w stanie zatrzymywać wody, warto zastanowić się nad posadzeniem roślin odpornych na suszę. Potrafią one magazynować wodę i doskonale sobie poradzą na tego typu stanowisku.

Ogrodowy mikroklimat

Aby rośliny w ogrodzie nie więdły należy je dobrać odpowiednio do mikroklimatu naszego ogrodu. Wybrane rośliny powinny wytrzymać letnie i zimowe temperatury oraz ilość opadów. Inny mikroklimat znajduje się w miejscu zacienionym, inny w miejscu nasłonecznionym. Dlatego też, zawsze przed rozpoczęciem sadzenia roślin warto zrobić rozeznanie jaki mamy mikroklimat w ogrodzie i jakie rośliny się do niego nadają.

Zobacz także: Zwalczanie chwastów – metody

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK