| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Jesień może dawać się we znaki niską temperaturą – zwłaszcza nocą. Pod koniec września mogą pojawiać się już pierwsze przymrozki. Kwiaty sezonowe stojące w doniczkach, takie jak: oleandry, pelargonie, fuksje, ołowniki, hibiskusy czy lantany, powinny być podlewane i nawożone do momentu, w którym przestaną kwitnąć. Pamiętajmy jednak o tym, żeby podczas mroźniejszych dni lub nocy przenieść je do pomieszczeń. Do mieszkań i domów należy wnieść wszystkie rośliny pokojowe, które w okresie letnim przebywały na zewnątrz. We wrześniu kończymy zasilanie roślin doniczkowych i ograniczamy ich podlewanie.

Rośliny pokojowe nie powinny zbyt długo stać na zewnątrz w okresie jesiennym, ponieważ chłód, a zwłaszcza duża różnica temperatur między dniem a nocą są dla nich szkodliwe

Do zimowania powinniśmy przygotować zwłaszcza pelargonie, fuksje i uczepy. Wstrzymujemy ich zasilanie i przenosimy do pomieszczeń od razu po pojawieniu się pierwszego przymrozku. Miejsce, w którym będą wówczas przebywać powinno być jasne, o temperaturze 10 – 15 stopni C. Pędy należy skrócić o ⅔ długości.

Przygotuj staw do mrozów

W pierwszej połowie września należy sadzić i dzielić rośliny porastające strefę bagienną. Na sadzenie roślin wodnych jest już niestety za późno. Pod koniec miesiąca – gdy obserwujemy już wyraźny spadek temperatury– przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Przycinamy ich pędy o kilka centymetrów rozpoczynając od miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, uprawiane na obrzeżach stawów, należy przenieść do ciepłego i widnego pomieszczenia. Trwalsze rośliny opuszczamy w głębsze miejsce stawu – poniżej 1 m. Jeżeli nasz zbiornik nie jest wystarczającą głęboki, lepszym rozwiązaniem jest przełożenie roślin do pojemników z wodą i pozostawienie ich w jasnym pomieszczeniu. Nie zapominajmy o rybach, one też muszą zmienić miejsce pobytu na zimę. Przenosimy je do akwarium z wodą o temperaturze 10 – 15 stopni C. Nad tak przygotowanym stawem, możemy rozwinąć siatkę, która zapobiegnie wpadaniu liści do wody.

Zobacz także:  Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Trawa dobra na jesień

Wrzesień jest dobrym miesiącem na zagospodarowanie nowego trawnika (zarówno z siewu, jak i rolki). Możemy też podjąć się renowacji tego, który już mamy. Trawa w porze jesiennej ciągle rośnie, dlatego kosimy ją przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli opady deszczu nie są wystarczające, nie zapominajmy o podlewaniu.

Kompostowanie

Jesień jest porą, w której możemy zacząć wydobywać naturalny kompost. Wybieramy go od spodu z pryzmy, w dalszym ciągu kładąc nowe warstwy odpadków organicznych na wierzch. Nie zapominajmy o tym, że pryzma musi być wilgotna.

Nawozy zielone

Jesień to dobra pora na sadzenie roślin ozimych, które będziemy przekopywać na wiosnę. Na glebach lekkich siejemy żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, a na zwięzłych – rzepak.

Zobacz także:  Krzewy ogrodowe na jesień

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia
Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »