| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.

Aster alpejskie i aster tongolskie (Aster) – astry te należą do roślin rosnących najczęściej na skalniakach. Ze względu na to, że nie są zupełnie mrozoodporne, powinniśmy je przykryć na zimę. Najlepiej zrobić to przy pomocy gałęzi z drzew iglastych.

Bambus (Bambusa) – to rośliny, które wymagają okrycia. Należy okryć pędy bambusa suchymi liśćmi lub stroiszem tuż przy glebie. Takie zabezpieczenie pozwoli im przetrwać nawet mroźną zimę.

Bratek (Viola) – gdy gleba nieco przemarznie,  przykryjmy bratki słomą, stroiszem lub suchymi liśćmi. Będziemy mieli pewność, że kwiatki nie przemarzną.

Goździk gruntowy dwuletni (Dianthus) – to kolejne z kwiatów, które potrzebują okrycia przed zimą. Pamiętajmy jednak, że goździków nie wolno przygniatać – może to spowodować uszkodzenie roślin.

Hiacynt (Hyacinthus) – ze względu na to, że hiacynty są wrażliwe na przymrozki – bardziej niż inne rośliny cebulowe – także należy je okryć. Pamiętajmy, aby hiacynty zabezpieczyć dość grubą warstwą izolacyjną zrobioną ze słomy lub gałązek roślin iglastych.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o bratkach

Inkarwilla Delavaya (Incarvillea delavayi) – ze względu na dość ostry klimat panujący w naszym kraju, powinniśmy albo zabezpieczyć inkarwillę stroiszem lub suchymi liśćmi, albo wykopać korzenie i przechować je w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze inkarwille nie przemarzną.

Jukka ogrodowa (Yucca) – jukki nie są roślinami odpornymi na mrozy, dlatego również wymagają ochrony. Gałęzie roślin iglastych lub suche liście położone na korzeniach powinny w zupełności wystarczyć jukkom.

Liliowiec (Hemerocallis) – w zależności od odmiany wymagają różnej ochrony.  Liliowce dormant to odmiany odporne na mróz, dlatego nie wymagają żadnych zabezpieczeń. Natomiast liliowce półzimozielone wymagają ochrony na zimę, zaś liliowce softgreen w naszym klimacie nie mogą być uprawiane w gruncie.

Stokrotka (Bellis) – ze względu na swoją dość dużą odporność na mróz, stokrotki potrzebują jedynie niewielkiej ochrony.

Zobacz także: Liliowce – niewybredne, trwałe, pięknie kwitnące

Złocień (Chrysanthemum) – te ze złocieni, które należą do drobnokwiatowych są dużo bardziej odporne na mróz niż te należące do odmian wielkokwiatowych. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w gruncie jeśli okryjemy je słomą lub stroiszem. Odmiany wielkokwiatowe powinniśmy przenieść do pomieszczenia na cały okres trwania zimy.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku.
Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK