| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Brązowienie igieł sosny w lecie

Brązowienie igieł sosny w lecie

Zjawisko brązowienia i opadania starszych igieł u sosen może mieć różne przyczyny. Wpływ na to mogą mieć warunki pogodowe, choroby grzybowe i naturalne procesy fizjologiczne. Jak przeciwdziałać lub interweniować brązowieniu igieł sosny?

Częstym zjawiskiem u sosen jest brązowienie starszych igieł w dolnej części korony. Dotyczy to zarówno gatunków i odmian o regularnym pokroju oraz wolno rosnących, karłowych. 

Naturalne zjawisko

Jeżeli igły wewnątrz korony lub w jej dolnej części brązowieją i opadają pod koniec lata w  bardzo krótkim czasie, to jest to zazwyczaj naturalny proces fizjologiczny, tzw. jesienne przebarwianie igieł. Szczególnie intensywnie igły mogą brązowieć i opadać po upalnych i suchych latach. Z reguły w kolejnych sezonach sosna wytwarza kolejne igły zapełniając nimi ogołocone pędy. Suche igły należy otrząsnąć z roślin i uprzątnąć aby nie rozwijały się na nich patogenny grzybowe. Warto też zapewniać roślinom optymalne nawadnianie i nawożenie.

Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach

Choroby grzybowe

Brązowienie igieł może być także objawem wystąpienie chorób grzybowych na igłach sosen, z których najczęstszą jest osutka sosny. Duże ilości opadów i wysokie temperatury w lecie powodują nasilenie występowania objawów. W tym przypadku zamierać mogą igły w różnych częściach korony. Najpierw jednak (wiosną) pojawiają się na igłach poprzeczne, brązowe przebarwienia, po których igły mogą zamierać i opadać w trakcie sezonu. Zwalczanie osutki najlepiej rozpocząć już pod koniec lata w sezonie poprzednim. W tym celu  należy kilkakrotnie wykonać oprysk preparatami grzybobójczymi Antracol lub Dithane. Powodem brązowienia igieł mogą być też inne choroby grzybowe np. opadzina igieł i zamieranie pędów sosny.

Warto pamiętać, że w przypadku sosen zjawisko zrzucania igieł może nasilać się z wiekiem i jest to naturalny proces u tych drzew. Szczególnie dotyczy to sosen pospolitych, które z wiekiem ogołacają się od dołu zrzucając starsze igły co 2–3 sezony. Podobne zjawisko pod koniec lata można zaobserwować u żywotników (tui), które w ciągu kilku dni (najczęściej we wrześniu) pozbywają się znacznej ilości starszych łusek).

Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »