| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Wielu właścicieli ogrodów zmaga się z problemem suchego, przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleby takie często znajdują się na leśnych działkach lub w ich okolicach. Można pokusić się o zmianę rodzaju gleby, wzbogacenie jej w próchnicę. Efektu takich prac należy jednak spodziewać się po kilku sezonach i jest to wyjście pracochłonne. Można też wybrać rośliny, które będą się dobrze czuły na takim podłożu, nie sprawiając przy tym kłopotów.

Zanim posadzimy rośliny

Gdy gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta i przepuszczalna nie ma sensu sadzić tam roślin, które potrzebują gleby zwięzłej i wilgotnej. Mimo, że początkowo mogą wyglądać atrakcyjnie, to szybko stracą swe walory i będą rosły słabo lub będą zamierać. Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Warto też rozejrzeć się, jakie gatunki roślin rosną w okolicy naszego ogrodu i poszukać podobnych gatunków i ich odmian.

Nawet, jeśli zdecydujemy się na użyźnianie gleby w ogrodzie, (co może zająć nawet kilka lat), warto najpierw posadzić rośliny, które dobrze znoszą suchą, piaszczystą glebę.

Zobacz  także: W czym tkwi istota projektowania ogrodów?

Żywopłot

Sadząc żywopłot warto użyć takich roślin jak: kolorowe berberysy, irga błyszcząca, karagana syberyjska, lilak pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna i jej odmiany `Diabolo` i `Luteus`, róża pomarszczona, tawlina jarzębolistna, śliwa wiśniowa i jej odmiany.

Krzewy

Wśród krzewów na uwagę zasługują odporny oliwnik wąskolistny, rokitnik pospolity, żarnowiec miotlasty, szczodrzeniec położony, janowiec bułgarski, tamaryszki (drobnokwiatowy, francuski, pięciopręcikowy), irga Dammera, irga pomarszczona, trzmielina oskrzydlona – pięknie przebarwiająca się jesienią. Z krzewów iglastych najlepiej poszukać licznych odmian jałowca pospolitego i kosodrzewiny (sosna górska).

Drzewa

Lekkie, piaszczyste, leśne gleby będą odpowiednie dla brzozy brodawkowatej i jej odmian, jarzębu pospolitego (jarzębiny), jarzębu szwedzkiego, robinii akacjowej i jej odmian, sosny pospolitej, sosny bośniackiej.

Zobacz także: Ogród japoński

Trawy

W trudnych warunkach dobrze sprawdzą się tez ozdobne trawy (np. kostrzewy) i wytrzymałe byliny np. lawenda, gipsówka, macierzanka, rozchodniki, skalnice, nawłoć, rudbekia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK