| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?

Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?


Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin. Groźny jest czas zaraz po roztopach. Temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni powyżej 8–10ºC, powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może zniszczyć wtedy tkanki roślin, bo stworzy w nich kryształki lodu. Do okrycia roślin najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej.

W czasie ciepłych, słonecznych dni na przedwiośniu sok w komórkach roślin staje się bardziej wodnisty i w czasie nocnych przymrozków jest narażony na zamarznięcie. Tkanki zostają wtedy zniszczone, a fragmenty roślin zamierają. Najczęściej do okrycia roślin używa się juty, stroiszu lub słomy. Jednak użycie tych materiałów jest raczej pracochłonne i nie zawsze wygodne. Najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej. Jest to lekka tkanina ze sztucznego włókna o porowatej strukturze, która przepuszcza wodę i powietrze. Produkowane jest w kolorze białym i czarnym. Biała agrowłóknina służy głównie do ochrony roślin przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Skutecznie osłania rośliny przed kilkustopniowymi przymrozkami. Oprócz powietrza i wody przepuszcza ona także światło. Dzięki temu można osłaniać nią młode rośliny i rozsady przed palącym słońcem. Zjawisko wczesnowiosennego przemarzania zachodzi zarówno w tkankach krzewów, jak i bylin, warzyw i roślin jednorocznych. Rośliny te, wcześnie wysiane są narażone na niebezpieczeństwo przymrozków do połowy maja.

Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?

Większe krzewy owija się białą agrowłókniną luźno od góry i od dołu mocuje się osłonę sznurkiem. Niskie rośliny na zagonach okrywa się płasko i przysypuje się brzegi włókniny ziemią ze wszystkich stron. Czarną agrowłókninę wykorzystuje się do wyściełania powierzchni pomiędzy i pod roślinami. Dzięki temu szybciej nagrzewa się gleba, ogranicza się parowanie wody i rozwój chwastów. Zastosowanie czarnej agrowłókniny poprawia też warunki wzrostu szczególnie gatunków wrażliwych na temperaturę podłożą, np. warzyw – ogórków, dyń.

Zobacz także: Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin.
Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »