| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?

Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?


Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin. Groźny jest czas zaraz po roztopach. Temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni powyżej 8–10ºC, powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może zniszczyć wtedy tkanki roślin, bo stworzy w nich kryształki lodu. Do okrycia roślin najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej.

W czasie ciepłych, słonecznych dni na przedwiośniu sok w komórkach roślin staje się bardziej wodnisty i w czasie nocnych przymrozków jest narażony na zamarznięcie. Tkanki zostają wtedy zniszczone, a fragmenty roślin zamierają. Najczęściej do okrycia roślin używa się juty, stroiszu lub słomy. Jednak użycie tych materiałów jest raczej pracochłonne i nie zawsze wygodne. Najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej. Jest to lekka tkanina ze sztucznego włókna o porowatej strukturze, która przepuszcza wodę i powietrze. Produkowane jest w kolorze białym i czarnym. Biała agrowłóknina służy głównie do ochrony roślin przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Skutecznie osłania rośliny przed kilkustopniowymi przymrozkami. Oprócz powietrza i wody przepuszcza ona także światło. Dzięki temu można osłaniać nią młode rośliny i rozsady przed palącym słońcem. Zjawisko wczesnowiosennego przemarzania zachodzi zarówno w tkankach krzewów, jak i bylin, warzyw i roślin jednorocznych. Rośliny te, wcześnie wysiane są narażone na niebezpieczeństwo przymrozków do połowy maja.

Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?

Większe krzewy owija się białą agrowłókniną luźno od góry i od dołu mocuje się osłonę sznurkiem. Niskie rośliny na zagonach okrywa się płasko i przysypuje się brzegi włókniny ziemią ze wszystkich stron. Czarną agrowłókninę wykorzystuje się do wyściełania powierzchni pomiędzy i pod roślinami. Dzięki temu szybciej nagrzewa się gleba, ogranicza się parowanie wody i rozwój chwastów. Zastosowanie czarnej agrowłókniny poprawia też warunki wzrostu szczególnie gatunków wrażliwych na temperaturę podłożą, np. warzyw – ogórków, dyń.

Zobacz także: Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin.
Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK