| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Pielęgnacja roślin > Zalety ściółkowania rabat w ogrodzie

Zalety ściółkowania rabat w ogrodzie

Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Z pożytków ściółkowania możemy korzystać przez cały rok. W sezonie ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci, zapobiega rozwojowi chwastów i jest elementem dekoracyjnym. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.

Stosowanie ściółki latem chroni glebę przed działaniem wiatru i słońca, a tym samym przed utratą wilgoci. W połączeniu z walorami roślin (kwiaty, barwne liście i igły) tworzy też dekoracyjną kompozycję. Pod warstwą ochronną ziemia pozostaje dłużej wilgotna, przez co rzadziej trzeba ją podlewać. Ściółkowane rabaty nie wymagają też częstego odchwaszczania, gdyż sporadycznie przebijające się przez warstwę ściółki chwasty łatwo jest usunąć. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy przed przemrożeniem i zbyt szybkim nagrzewaniem późną zimą.

Czym ściółkujemy rabaty?

Kora

Najczęściej stosujemy do ściółkowania korę. Rozdrobniona i przekompostowana (świeża nie nadaje się do ściółkowania) kora sosnowa ma właściwości zakwaszające. Stosuję się ją głównie pod rośliny kwasolubne (iglaki, rośliny wrzosowate). Bardzo dobrze izoluje glebę przed chłodem i nadmiernym nagrzaniem. Najlepiej stosować grubszą warstwę kory, (co najmniej 5–7cm).
Oprócz kory do ściółkowania można używać innych materiałów organicznych – obornika, kompostu, ścinków trawy, liści, słomy.

Zobacz także: Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania

Agrowłóknina

Coraz częściej do ściółkowania używane są też agrowłókniny ogrodnicze. Są obojętne dla środowiska, trwałe i można stosować ja przez kilka sezonów. Białe agrowłókniny są przydatne do ochrony roślin i grządek przed przymrozkami. Czarne natomiast skutecznie hamują rozwój chwastów latem. Do ściółkowania przydatne są także sypkie materiały mineralne, tak jak żwir lub grys. Najlepiej prezentują się one na rabatach z roślinami sucholubnymi lub w ogrodach skalnych.

Zobacz także: Jak założyć niekłopotliwą rabatę kwiatową?

Powierzchnię gleby można przykryć naturalnymi materiałami (trawą, obornikiem, kompostem, liśćmi), które są dodatkowo źródłem próchnicy i składników pokarmowych. Dzięki temu zapewniamy dokarmianie roślin oraz poprawiamy właściwości fizyczne podłoża. Jednak takie ściółkowanie wykonuje się najwyżej dwa razy w roku – najlepiej jesienią. Zabieg można powtórzyć wiosną. Warstwę grubości około 5cm rozkładamy przed zamarznięciem gleby jesienią lub wiosną po rozmarznięciu gruntu.

Zobacz także: Jakie drzewa i krzewy urosną na wapiennej glebie?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych.
Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK