| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Narzędzia ogrodowe > Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Przegląd narzędzi ogrodniczych, to jedna z ważniejszych czynności przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie na wiosnę. Kosiarka jest jednym z tych urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w ogrodzie. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o nią w pierwszej kolejności.

4. Wymiana oleju w kosiarce

Olej należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Do tej czynności przystępujemy po wypaleniu resztek paliwa. Czekamy aż zewnętrzne części silnika ostygną  lecz wylewany olej powinien być jeszcze ciepły. W takim stanie łatwiej go wylać, zawiera też wtedy większą ilość zanieczyszczeń. Zużyty olej wylewamy lub odsysamy przy pomocy specjalnej pompki. Następnie wlewamy nowy olej. Jego ilość i rodzaj zależeć będzie od modelu kosiarki jaką posiadamy. Informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

5. Kontrola ostrza

Jest to najbardziej skomplikowana i niebezpieczna czynność  konserwacyjna przy kosiarce. Podejmować się jej powinni tylko doświadczeni użytkownicy, z odpowiednim oprzyrządowaniem. Nóż należy naostrzyć i wyważyć. Czynności te zawsze wykonujemy w rękawicach ochronnych i przy zdjętej końcówce przewodu wysokiego napięcia ze świecy. Nóż należy zablokować za pomocą belki, a następnie odkręcić. Sprawdzamy czy nie uległ  zniszczeniom i pęknięciom, jeśli są one zauważalne należy go wymienić.  Jeśli urządzenie tnące jest tępe, ostrzymy je za pomocą szlifierki. Pamiętajmy przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i czynność tą wykonujmy zawsze w okularach ochronnych.  Następnie sprawdzamy wyważenie noża. Umieszczamy go na wyważarce, równolegle do podłoża w płaszczyźnie pionowej. Jeśli któryś z końców przechyla się ku dołowi należy delikatnie go zeszlifować.  Staraj się wykonywać tę czynność dokładnie, ponieważ nieodpowiednio wyważony nóż może prowadzić do poważnych uszkodzeń kosiarki.

Zobacz także:  Wąż ogrodowy – który wybrać?

Jeśli będziemy pamiętać o bieżącej, jak i o okresowej konserwacji kosiarki, na efekty  naszej pracy nie trzeba będzie długo czekać. Sprawne urządzenie tnące zapewnia bezpieczeństwo zarówno użytkownikowi jak i jego roślinom. Regularne prace konserwacyjne gwarantują wydłużenie żywotności silnika. Ponadto zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30%. Kosiarka staje się urządzeniem przyjaznym środowisku dzięki redukcji szkodliwych spalin o 50%.

Źródło: Husqvarna

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK