| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Narzędzia ogrodowe > Łopata do śniegu – jaką wybrać?

Łopata do śniegu – jaką wybrać?

Na wybór łopaty do śniegu zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. A potem, gdy trzeba przystąpić do pracy okazuje się, że łopata jest niepraktyczna lub niewygodna i musimy kupić nową. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią łopatę do śniegu?

Odśnieżać czy nie odśnieżać?

Właściciele domów jednorodzinnych po obfitych opadach śniegu stają przed dylematem czy odśnieżyć teren wokół domu, niestety najczęściej nie mają innego wyjścia. Odśnieżać należy przede wszystkim dla wygody ale i dla bezpieczeństwa – zalegający śnieg utrudnia poruszanie się zarówno piesze, jak i wyjazd samochodem z posesji, a tworząca się pod śniegiem warstwa lodu stwarza ryzyko upadku. Ponadto zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach, obowiązek odśnieżania chodnika, czyli wydzielonej części drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości spoczywa nie na gminach, lecz na właścicielach. W przypadku niedostosowania się do tych przepisów grozi nam grzywna (zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń – nawet 1500 zł). Jednak konsekwencje lenistwa mogą być jeszcze bardziej dotkliwe – osoba, która ulegnie wypadkowi na nieodśnieżonym chodniku, ma prawo pozwać właściciela posesji.

Jak wybrać najlepszą łopatę do odśnieżania?

Jeżeli mamy do czynienia z niewielką ilością śniegu, wystarczy prosty, niedrogi sprzęt. W polskich warunkach z reguły jednak doświadczamy dosyć długotrwałych opadów, które szybko zamieniają się w twardy, zmrożony (i ciężki) śnieg. W tym przypadku, by wybór był trafny, musimy poświęcić na niego więcej czasu.

Zobacz także: Jak się pozbyć śniegu z dachu?

Na co zwrócić uwagę kupując łopatę do odśnieżania:

Materiał, z którego wykonana jest łopata:

– tworzywo sztuczne – jego zaletą jest niska cena, wadą – niska żywotność,

– stal, aluminium – taki sprzęt na pewno będzie służył dłużej, a jeżeli do tego zawiera domieszki metali szlachetnych lub węgla, będzie również odporny na korozję i inne objawy zniszczenia,

– drewno – klasyczna deska z uchwytem – jest to sprzęt tani, ale nietrwały i nieporęczny.

Zobacz także:  Obowiązek odśnieżania dachów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK