| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki > Iglaki – przesadzanie

Iglaki – przesadzanie

Często w trakcie sezonu okazuje się, że rośliny zbyt mocno się rozrosły lub rosną na nieodpowiednim dla nich stanowisku. Najprostszym wyjściem w takim przypadku jest przesadzenie ulubionych iglaków na nowe miejsce. Jednak zanim się do tego zabierzemy, warto wybrać jak najlepszy termin. Kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

W lecie nie przesadzamy iglaków

Zdecydowanie najgorszym terminem na przesadzanie roślin jest okres wiosenno-letnich upałów. Rośliny są w tym czasie w trakcie wykształcania przyrostów i o wiele wolniej regenerują system korzeniowy. Ponadto upały i długie okresy suszy połączone z uszkodzeniem systemu korzeniowego podczas przesadzania powodują, że rośliny o wiele trudniej się przyjmują lub zamierają. Dotyczy to wszystkich roślin zimozielonych.

Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Optymalne terminy przesadzania

Rośliny iglaste i inne zimozielone najlepiej przesadzać w okresie, kiedy kończą przyrost. Dzieje się to z reguły pod koniec sierpnia. W czasie gdy rośliny nie wydatkują już energii na wytwarzanie przyrostów, o wiele lepiej regeneruje się system korzeniowy. Iglaki możemy przesadzać również wczesną wiosną (kiedy nie rozpoczęły one jeszcze przyrostu). Termin wczesnojesienny jest korzystniejszy ze względu na większą ilość wilgoci w glebie oraz brak ryzyka wystąpienia długich okresów suszy i upałów (co zdarza się czasem wiosną).

Zobacz także: Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać

Jak przesadzać iglaki?

Rośliny obkopujemy szpadlem dookoła tak by podciąć lekko korzenie. Zawsze należy starać się wykopać roślinę z możliwie dużą bryłą korzeniową. Aby ziemia nie obsypała się z bryły, warto obficie podlać rośliny dzień wcześniej.  Bryłę korzeniową delikatnie podważamy, wyciągamy, kładziemy na kawałku tkaniny lub folii i przenosimy na nowe miejsce (uważając aby nie uszkodzić bryły korzeniowej). Sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła poprzednio. Następnie obficie podlewamy, i w przypadku braku opadów jesienią, regularnie nawadniamy. Przesadzone rośliny nawozimy dopiero wiosną przyszłego roku, gdy zobaczymy, że wypuszczają nowe przyrosty.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »