| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki > Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Jeśli decydujemy się na zimozielony żywopłot z iglaków, najlepiej wybrać pewne i wytrzymałe na mróz i warunki siedliskowe rośliny. Najpopularniejsze żywotniki (tuje) nie mają dużych wymagań, ale lepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych glebach. Z kolei cisy lub choiny kanadyjskie będą dobre do cienia. Co zrobić, jeśli chcemy mieć szybko rosnący żywopłot, ale mamy suche, piaszczyste podłoże w ogrodzie lub leśną działkę?

Zanim wybierzemy rośliny

Przy wyborze roślin do ogrodu zawsze warto dopasować rośliny do warunków, jakie panują w ogrodzie. Dotyczy to głównie nasłonecznienia (lub jego braku) i rodzaju gleby. Kupowanie roślin tylko dlatego, że atrakcyjnie wyglądają może okazać się stratą pieniędzy i doprowadzić do ich kiepskiego wzrostu lub zamierania na nieodpowiednim stanowisku. Z tego względu lepiej sprawdzić w literaturze lub dokładnie wypytać sprzedawców o warunki, jakich potrzebują rośliny, które nam się spodobały.

Co wybrać na suche gleby?

Na glebach ubogich, suchych, które szybko przesychają, najlepszym rozwiązaniem będą liczne gatunki i odmiany jałowców. Wśród wielu odmian mamy do wyboru wiele form pokrojowych oraz okazy o różnych barwy igieł. Do stworzenia żywopłotu najlepsze są odmiany o kolumnowym lub stożkowatym pokroju.

Zobacz także: Jaki krzew żywopłotowy wybrać?

Dlaczego jałowce?

Jałowce są cennymi roślinami ze względu na ich minimalne wymagania. Najbardziej potrzebują słońca, dlatego warto przeznaczyć dla nich słoneczne stanowiska. Posadzone w cieniu będą rzadkie i żywopłot może nie być odpowiednio zagęszczony. Jałowce będą także dobrym wyborem, jeśli mamy leśną działkę z przewagą sosen, brzóz, świerków lub jeśli planujemy wrzosowisko. Rośliny te świetnie do siebie pasują i lubią podobne warunki.

Dobre odmiany

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) posiada najwięcej odmian świetnie nadających się na żywopłot. Zwarty, mniej lub bardziej wąski i kolumnowy pokrój mają odmiany ‘Hibernica’, ‘Suecica’, ‘Arnold’ i ‘Meyer’. Rosną one nieco wolniej niż żywotniki i osiągają około 2 m wysokości. Mają efektowne, szarozielone igły i idealnie będą nadawały się do niedużych ogródków. Odmiany te mają wąskie korony i możemy posadzić je w rozstawie około 40–50 cm.

Zobacz także: Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Dekoracyjnym krzewem, dobrze nadającym się na żywopłot jest też jałowiec chiński (Juniperus chinensis) w odmianie ‘Obelisk’. Jest on nieco szerszy, ma wrzecionowaty pokrój, a gałęzie wyginają się do góry, ukazując srebrzyście zabarwioną, dolną stronę igieł. ‘Obelisk’ dorasta do wysokości około 2–3 m i najlepiej sadzić go w odstępie 50–70 cm.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli decydujemy się na zimozielony żywopłot  z iglaków, najlepiej wybrać pewne i wytrzymałe na mróz i warunki siedliskowe rośliny.
Jeśli decydujemy się na zimozielony żywopłot z iglaków, najlepiej wybrać pewne i wytrzymałe na mróz i warunki siedliskowe rośliny.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »