| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki > Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Jak wybrać najbardziej optymalny czas do posadzenia iglaków? Kiedy przesadzić iglaki na nowe miejsce w ogrodzie? Optymalny okres sadzenia przypada na czas kiedy kończą się przyrosty nadziemnej części rośliny.

Rośliny iglaste w pojemnikach możemy sadzić cały sezon z wyjątkiem okresu kiedy ziemia jest zamarznięta. Natomiast rośliny kopane z bryłą ziemi najlepiej sadzić w okresie od połowy sierpnia do listopada. 

Zobacz także:  Miejsce sadzenia iglaków

Jak przesadzać iglaka w ogrodzie?

Przed wykopaniem rośliny, którą chcemy przesadzić w inne miejsce warto wiedzieć jaki typ korzenia wytwarza dany gatunek. Rośliny wytwarzające wiązkowy system korzeniowy (żywotniki, cyprysiki, choina kanadyjska) lepiej się przyjmują i łatwiej przy ich przesadzaniu uzyskać bryłę korzeniową. Rośliny o palowym systemie korzeniowym (rosnącym w głąb gruntu) przyjmują się trudniej. Są to na przykład sosna i jodła. W takim przypadku proces przesadzania dobrze jest rozłożyć na dwa sezony. W pierwszym obkopujemy roślinę podcinając lekko korzenie dookoła. Pozwoli to wytworzyć więcej korzeni w górnej strefie systemu korzeniowego. W kolejnym sezonie łatwiej będzie przy przesadzaniu uzyskać zwartą bryłę korzeniową. 

Przy przesadzaniu rośliny z gruntu zawsze warto starać się pozyskać optymalnie dużą bryłę korzeniową i starać się nie otrząsać ziemi z korzeni. Zwiększy to prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny w nowym miejscu. 

Kiedy się za to zabrać?

Optymalny okres sadzenia przypada na czas kiedy kończą się przyrosty nadziemnej części rośliny. Przypada to mniej więcej na okres od połowy sierpnia. Roślina lepiej wtedy regeneruje system korzeniowy i zdąży jeszcze ukorzenić się przed zimą. Po posadzeniu trzeba pamiętać o obfitym podlaniu rośliny i regularnym kontrolowaniu wilgotności, gdyż w we wrześniu i październiku często zdarzają się wysokie temperatury i słoneczne dni. 

Pamiętajmy, że zaraz po posadzeniu nie stosujemy żadnych nawozów. Może to tylko zaszkodzić roślinie. Posadzoną wczesną jesienią roślinę najbezpieczniej jest zasilić odpowiednimi nawozami dopiero wiosną przyszłego roku. Do tego czasu sama poszuka sobie przestrzeni do rozwoju systemu korzeniowego. Wystarczy tylko regularnie ją podlewać do późnej jesieni.

Zobacz także: Jak dbać o iglaki?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK