| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ekologiczny ogród > Kompostowanie i kompostowniki

Kompostowanie i kompostowniki

Kompostowanie jest podstawowym elementem ogrodnictwa ekologicznego. Jest to rozłożenie szczątków organicznych w celu odzyskania z nich substancji odżywczych i utylizacji zbędnej biomasy.

Jak wykonać kompost

Kompost wykonuje się w formie ciepłej lub zimnej pryzmy. Ciepła pryzma to specjalnie ułożony kompost podzielony na warstwy zapewniające dopływ powietrza, warstwy bogate w azot i zawierające florę bakteryjną. Jednorazowo ułożona pryzma rozgrzewa się dzięki pracy mikrobów i szybko zapada. W wysokiej temperaturze ginie wiele patogenów i nasion chwastów. Zaletą tej metody jest szybkość kompostowania, po kilku miesiącach mamy gotowy nawóz. Niestety ułożenie warstw jest czasochłonne i wykonuje się je jednorazowo, a wiec materiał na kompost trzeba zgromadzić w jednym czasie.

Druga metoda to kompostowanie w pryzmie zimnej. Ten sposób kompostowania polega na luźnym układaniu szczątków organicznych i systematycznym przerzucaniu pryzmy w celu jej dotlenienia. Taki sposób prowadzenia kompostownika uniemożliwia wytworzenie dużej temperatury w jego wnętrzu, co znacznie spowalnia procesy rozkładu. Jednakże pryzma zimna może być stale uzupełniana, co ważne jest np. przy stałym wyrzucaniu organicznych śmieci produkowanych w kuchni.

Jaki kompostownik wybrać

Wielkość i rodzaj kompostownika zależy od tego jak często i w jakich ilościach produkujemy biomasę, oraz gdzie ją chcemy kompostować. Największa forma kompostowników są luźne pryzmy kompostowe, najczęściej przykrywane warstwą ziemi lub włóknina. Stosuje się je przy dużej uprawie lub w celach komercyjnych. W średnich i małych ogrodach ta metoda jest mało przydatna.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Najczęściej spotykaną w ogrodach formą kompostowników są kompostowniki otwarte. Konstrukcja wykonana jest najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego. Tworzy ona zamkniętą, nie osłonięta z góry przestrzeń w której ściany przytrzymują i kształtują brzegi pryzmy. Ażurowa konstrukcja ułatwia stałe wietrzenie kompostu. Ten typ kompostownika sprawdza się w dużych i średnich ogrodach.

W średnich i małych ogrodoch doskonale sprawdzić się może kompostownik zamknięty - termiczny. Jest to kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Konstrukcja tego kompostownika łączy zalety pryzmy chłodnej i ciepłej. Biomasa dorzucana jest w razie potrzeby, a izolujące ściany zatrzymują wysoką temperaturę i przyspieszają proces rozkładu.

Ciekawym sposobem kompostowania jest użycie w kompostowniku dżdżownic Niezwykła efektywność kompostowania przy pomocy dżdżownic umożliwia zbudowanie niewielkiego, zamkniętego kompostownika. Jego forma umożliwia kompostowanie w budynku, opierając produkcje wyłącznie odpadach kuchennych. Konstrukcja opiera się na warstwach, w których robaki przemieszczają się w poszukiwaniu pokarmu. Dolne warstwy zawierają przetworzony już kompost, a także płynny nawóz organiczny.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu

Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu

Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu

Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. EKOBAT

Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. EKOBAT

Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. EKOBAT

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK