| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ekologiczny ogród > Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Forma i wielkość ogrodu zależy w znacznej mierze od warunków architektonicznych - wielkości, kształtu działki i rozmieszczenia istniejących elementów, oraz od warunków siedliskowych, takich jak typ gleby, ukształtowanie terenu i lokalne warunki klimatyczne. Podobnie jak w przypadku „typowych” ogrodów odpowiedni plan jest niezbędny.

Jeżeli ogródek jest niewielki i ma formę prostych kwater wystarczy ogólny rysunek i planowanie w terenie. Jeżeli ogród jest rozbudowany, ma być połączony z przestrzenią rekreacyjną lub ogrodem reprezentacyjnym, to warto wykonać pełen projekt w skali. Przemyślany plan pozwoli uniknąć błędów projektowych, ułatwi obliczenia materiałów i kosztów, a w razie konieczności pozwoli na zaprojektowanie dodatkowych elementów takich jak instalacja nawadniająca lub architektura ogrodowa.

Prace ziemne

Prace ziemne należy najlepiej wykonać ręcznie i dużą dokładnością. Oczyszczenie i spulchnienie gleby zaowocuje w przyszłości zdrowym wzrostem naszych roślin. Jeżeli podłoże jest bardzo ubogie, można dodać lokalnej żyznej gleby. W ogrodzie należy zapewnić odpowiednie odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. W tym celu stosujemy spadki terenu, drenaż oraz odpowiednią przepuszczalność gruntu.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Prace budowlane

Po robotach ziemnych wykonujemy wszelkie prace typowo budowlane, a wiec wykonanie nawierzchni twardej (jeżeli chcemy taką mieć), fundamentów pod konstrukcje architektury ogrodowej i montaż samych konstrukcji. W ogrodzie mogą stanąć murki, studnie, schody, pergole, trejaże i szklarnie, oraz wiele innych. Wszytko zależy od wyobraźni i pomysłowej kompozycji. Ostatnim etapem prac jest samo sadzenie roślin. Zawsze zaczynamy od drzew i krzewów, następnie rośliny drobniejsze wymagające prac ziemnych. Na koniec możemy uzupełnić grządki luźnym sianiem roślin towarzyszących i odstraszających.

Wybudowanie ogrodu i posadzenie roślin stanowi dopiero początek pracy związanej z ogrodem. Aby rośliny rosły zdrowo należy je odpowiednio pielęgnować, pamiętać o nawożeniu i zabiegach chroniących przed szkodnikami. Usuwanie chwastów, czy dbanie o wilgotność gleby to tylko podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy poszerzać swoją wiedzę i wprowadzać innowacje do ogrodu. Ekoogrodnik powinien rozwijać się wraz ze swoim ogrodem, sprawdzać które strategie, sposoby i wybory się sprawdzają, a które nie. Najbardziej pożądaną cechą będzie stałe dążenie do perfekcji.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »