| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ekologiczny ogród > Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Ekoogrodnictwo stanowi racjonalny wybór wykorzystania potencjału tkwiącego w naszym otoczeniu. Jeżeli posiadamy niewielki nawet kawałek gruntu, możemy wykorzystać go w celu stworzenia bliskiej naturze przestrzeni, które za naszą pracę odwdzięczy się wyjątkowa urodą zieleni i darami dla naszego zdrowia.

Pyszne, bogate w witaminy owoce i warzywa, oraz pachnące i świeże zioła to produkty coraz rzadziej dostępne na pułkach sklepowych. W naszym ogrodzie możemy wyhodować lepsze jedzenie za niższą cenę. Zmniejszamy w ten sposób potrzebę korzystania z produktów systemu masowej produkcji, odpowiedzialnego za degradacje środowiska i niszczenie ekosystemów. Aspekt ekonomiczny jest tu niezwykle istotny, oszczędzamy na żywności, ale i na utylizacji śmieci, których organiczną część po prostu kompostujemy.

Prowadzenie zdrowego trybu życia oznacza szczególną dbałość o trzy zależne od nas podstawowe filary naszego zdrowia: wysiłek fizyczny, odpowiednia żywność i komfort psychiczny. Prowadzenie ogrodu jest praktykowaną od wieków formą dbałości o swój komfort życia. Praca w ogrodzie, na świeżym powietrzu, wpływa pozytywnie na układ krwionośny, immunologiczny, hormonalny oraz wzmacnia mięśnie i ścięgna.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Ruch powoduje wytwarzanie endorfin - hormonów szczęścia, które obniżają napięcie i wprawiają w dobre nastój. Nasze wysiłki nagradzane są najzdrowszą, nieskażoną, organiczną żywnością. Fizyczna praca w ogrodzie to bezpośredni kontakt z naturą, który sprzyja wyciszeniu i spotkaniu z samym sobą. Za przykład można podać klasztory buddyjskie, gdzie praca w ogrodzie stanowi ważny element praktyki prowadzącej do pełnego uspokojenia umysłu, uwolnienia go od lęku i złości.

Wewnętrzny spokój, wyzbycie się chciwości i egoizmu to także szacunek dla świata, przyrody i całego życia. Ogród to nie tylko nasze dobro, to także miejsce życia zwierząt, część korytarza ekologicznego, a także drobna część wielkiej fabryki czystego powietrza. To nasza niezgoda na bezmyślną eksploatacje i niszczenie przyrody.

Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK