| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Jak przycinać winogrona?

Jak przycinać winogrona?

Przycinanie winogron nie jest łatwe. Jednak należy co roku je przeprowadzać, żeby zapewnić roślinie zdrowy wzrost. Dodatkowo, odpowiednie przeprowadzone przycinanie zwiększy nasze plony. Przeczytaj, jak przycinać winogrona.

Odpowiednie i systematyczne przycinanie winogron zapobiegnie tworzeniu przez roślinę długich łóz, które mogą oplatać pozostawione w pobliżu przedmioty (np. rynny, ogrodzenia itp.). Ponadto, uchroni roślinę przed przemarzaniem i chorobami grzybowymi. Cięcie zapewni roślinie równomierne rozmieszczenie pędów, odpowiednie nasłonecznienie, stałe owocowanie oraz zwiększy wydajność winogron. Przycinanie można wykonać na wiosnę, żeby usunąć pędy uszkodzone podczas zimy oraz jesienią, aby przygotować roślinę na mróz. Jednak wtedy należy przyciąć roślinę przy samej ziemi.

Zobacz także: Śliwy w ogrodzie – poradnik

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Krótkie i długie przycinanie winogron

Przycinanie winogron zależne jest od ich odmiany. U odmian owocujących na wszystkich pędach powinniśmy zastosować cięcie krótkie, na około trzy oczka. Jeżeli u rośliny owocują wszystkie pędy zalecane jest dłuższe cięcie. Dodatkowo, trzeba pamiętać o zależności przycinania pędów od stanowiska, na którym rośnie winogron. Im bardziej nasłonecznione stanowisko tym cięcie powinno być dłuższe. Ponadto, na przycinanie ma również wpływ zasobność gleby w składniki mineralne. Rośliny rosnące na żyznych ziemiach powinny być przycinane dłużej, natomiast te rosnące na glebach piaszczystych powinniśmy ciąć krótko. Dzięki tym zabiegom, winogron wytworzy silne pędy, na których wyrosną duże i słodkie winogrona.

Wyróżniamy dwie formy przycinania winogron: cięcie na długą łozę oraz cięcie na krótką łozę.

Cięcie winogron na długą łozę

Przycinanie winogron na długą łozę dobrze wykonywać jest jesienią. Ta metoda polega na wyborze najmocniejszej łozy i przycięcie jej na dwa oczka. Pozostałe łozy należy całkowicie usunąć. Tak przycięta roślina wyda na wiosnę dwa silne pędy.

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Cięcie winogron na krótką łozę

Przycinanie winogron na krótką łozę stosuje się w przypadku roślin starszych i zaniedbanych o bardzo długich pędach. Należy wszystkie je równo przyciąć na wysokość około 50 centymetrów. Natomiast najsilniejszy, młody pęd przygina się i przywiązuje do podpórki. Dzięki takiemu działaniu możemy w dowolny sposób uformować winorośl.

Odpowiednie przycinanie winogron zapewni zdrowy i szybki wzrost rośliny. Dodatkowo, otrzymamy słodkie owoce a winorośl będzie systematycznie na nowo wzrastać i upiększać nasz ogród.

Zobacz także: Sadzenie malin – krok po kroku

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

avatar

2013-07-27 19:39 Zgłoś

Pomieszanie z poplątaniem. Autorka na pewno nie jest ekspertem w dziedzinie przycinania winorośli, ba, nie ma o tym zielonego pojęcia. Pisze o kilku sprawach jednocześnie, na zasadzie "prawd objawionych", w dodatku wprowadzając czytelnika w błąd. Osoby naprawdę zainteresowane formowaniem i cięciem winorośli niech lepiej odwiedzą właściwe strony - czy to winnic, czy też forum dyskusyjne, bo z informacjami tutaj zawartymi tylko się zniechęcą do pielęgnacji winorośli.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP22
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem Infor.pl »