| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to jedno z najpopularniejszych drzew kojarzonych przede wszystkim z okresem matur – wówczas kwitnie i z jesienią, kiedy wytwarza ciemnobrązowe kasztany. Pamiętajmy, że Kasztanowiec to drzewo o bardzo dużych rozmiarach, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Kasztanowca zwyczajnego.

Za najpopularniejsze odmiany Kasztanowca uznaje się Kasztanowca białego i czerwonego. Duże, dłoniaste liście Kasztanowca, a także okazałe białe, żółte lub czerwone kwiaty o stożkowatym kształcie sprawiają, że drzewo wygląda bardzo charakterystycznie, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Dodatkowo owoce, które powstają z kolorowych kwiatów są wraz z żołędziami najbardziej znanymi owocami drzew nieowocowych.

Zobacz także: Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Stanowisko

Zobacz także: Trzmielina japońska (Euonymus japonicus)

Kasztanowiec zwyczajny to roślina na stanowisko słoneczne, choć poradzi sobie także w półcieniu. Najlepszym podłożem do uprawy Kasztanowca będzie podłoże żyzne, przepuszczalne, świeże, głębokie i dość wilgotne. Ważne jest również to, aby gleba zawierała znaczną ilość wapnia. Kasztanowiec świetnie sprawdza się wtedy, gdy chcemy stworzyć w swoim ogrodzie zacienioną przestrzeń – jego rozłożysta korona powoduje, że drzewo zasłania innym, niższym roślinom dostęp do światła słonecznego. Kasztanowiec może osiągać nawet 25 m wysokości, ale rośnie i rozrasta się powoli.

Podlewanie

Kasztanowiec zwyczajny wymaga sporadycznego podlewania, na przykład w trakcie bardzo suchego lata.

Przesadzanie

Kasztanowiec zwyczajny jest dużych rozmiarów drzewem, dlatego powinniśmy od razu wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Roślina nie wymaga przesadzania.

Nawożenie

Kasztanowiec zwyczajny nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.

Rozmnażanie

Większość z odmian Kasztanowca możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion. Pamiętajmy jednak, że nasiona należy wysiewać tuż po zbiorze, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo wykiełkowania – nasiona Kasztanowca mają niewielką siłę kiełkowania. Drzewo to rozmnażamy także poprzez szczepienie, które wykonujemy na podkładkach pobranych z Kasztanowca białego. W ten sposób rozmnażamy zarówno gatunki Kasztanowca białego, jak i czerwonego.

Pielęgnacja

Zobacz także: Ostrokrzew (Ilex)

Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną mrozoodporną, dlatego będzie dobrze rósł w naszym klimacie. Poza tym, uznaje się go za drzewo wyjątkowo łatwe w uprawie. Pamiętajmy jednak, że niedojrzałe owoce Kasztanowca są trujące, z tego względu roślina nie nadaje się do hodowli w ogrodach, w których bawią się dzieci.

Zobacz także: Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK