| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Krzew laurowy – pielęgnacja

Krzew laurowy – pielęgnacja

Wawrzyn szlachetny, nazywany laurem, często zdobi tarasy i letnie ogródki restauracji lub hoteli. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany w pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz. Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw. Jakich warunków potrzebuje laur?

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) można najczęściej spotkać w postaci drzewka na niskim pniu z zaokrągloną, niewielką koroną. W takiej formie jest funkcjonalną rośliną pojemnikową nie zajmującą wiele przestrzeni. Liście tego zimozielonego krzewu są ciemnozielone, lancetowate i skórzaste. Mają one słodkawy aromat i stosowane są (świeże lub suszone) jako dodatek do wielu potraw, sosów i zup. Oprócz liści ozdobą mogą być małe żółtozielone kwiaty pojawiające się wiosną. W naturalnych warunkach laur osiąga około 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Jest wrażliwy na niskie temperatury i w naszych warunkach klimatycznych należy przenosić go na zimę do pomieszczeń o dodatniej temperaturze.

Zobacz także: Byliny – gdzie je sadzić?

29.90 złNowość! 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT

Wawrzyn sadzimy w donicach lub pojemnikach w zasobnym, przepuszczalnym podłożu. Ustawiamy w ogrodzie lub na tarasach na słonecznym miejscu. W okresie wiosenno-letnim roślinę regularnie podlewamy i zasilamy nawozami dolistnymi lub rozpuszczalnymi w wodzie. Krzewy w formie drzewka formujemy i przycinamy wiosną, aby zachowały kulisty kształt korony. Należy pamiętać o usuwaniu odrostów pojawiających się u nasady pnia. 

Uwaga na szkodniki

Liście i pędy wawrzynu mogą być w okresie letnim atakowane przez tarczniki i miseczniki. Żerowanie tych szkodników doprowadza do zahamowania wzrostu roślin oraz deformacji i zamierania liści. Obecności szkodników towarzyszy lepki, ciemny nalot na liściach.  Należy obserwować rośliny i w przypadku zauważenia obecności szkodników zastosować insektycydy. Najodpowiedniejsze będą gotowe do użycia środki w postaci aerozoli, np. Provado Plus AE lub w postaci pałeczek nawozowych, np. Provado Combi Pin.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw.
Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem Infor.pl »