| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Krzew laurowy – pielęgnacja

Krzew laurowy – pielęgnacja

Wawrzyn szlachetny, nazywany laurem, często zdobi tarasy i letnie ogródki restauracji lub hoteli. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany w pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz. Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw. Jakich warunków potrzebuje laur?

Co warto wiedzieć o krzewie laurowym?

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) można najczęściej spotkać w postaci drzewka na niskim pniu z zaokrągloną, niewielką koroną. W takiej formie jest funkcjonalną rośliną pojemnikową nie zajmującą wiele przestrzeni. Liście tego zimozielonego krzewu są ciemnozielone, lancetowate i skórzaste. Mają one słodkawy aromat i stosowane są (świeże lub suszone) jako dodatek do wielu potraw, sosów i zup. Oprócz liści ozdobą mogą być małe żółtozielone kwiaty pojawiające się wiosną. W naturalnych warunkach laur osiąga około 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Jest wrażliwy na niskie temperatury i w naszych warunkach klimatycznych należy przenosić go na zimę do pomieszczeń o dodatniej temperaturze.

Zobacz także: Byliny – gdzie je sadzić?

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Jak uprawiać laur?

Wawrzyn sadzimy w donicach lub pojemnikach w zasobnym, przepuszczalnym podłożu. Ustawiamy w ogrodzie lub na tarasach na słonecznym miejscu. W okresie wiosenno-letnim roślinę regularnie podlewamy i zasilamy nawozami dolistnymi lub rozpuszczalnymi w wodzie. Krzewy w formie drzewka formujemy i przycinamy wiosną, aby zachowały kulisty kształt korony. Należy pamiętać o usuwaniu odrostów pojawiających się u nasady pnia. 

Uwaga na szkodniki

Liście i pędy wawrzynu mogą być w okresie letnim atakowane przez tarczniki i miseczniki. Żerowanie tych szkodników doprowadza do zahamowania wzrostu roślin oraz deformacji i zamierania liści. Obecności szkodników towarzyszy lepki, ciemny nalot na liściach.  Należy obserwować rośliny i w przypadku zauważenia obecności szkodników zastosować insektycydy. Najodpowiedniejsze będą gotowe do użycia środki w postaci aerozoli, np. Provado Plus AE lub w postaci pałeczek nawozowych, np. Provado Combi Pin.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Aktualizacja: 18.09.2012

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw.
Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw.

Controlling i Rachunkowość Zarządcza189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem Infor.pl »