| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Krzewy na obronne żywopłoty

Krzewy na obronne żywopłoty

Obronne żywopłoty możemy utworzyć z kolczastych lub ciernistych gatunków drzew i krzewów liściastych. Żywopłot taki znakomicie zastąpi tradycyjne ogrodzenie z metalu lub drewna. Rząd kolczastych roślin może stanowić dla intruza znacznie trudniejszą przeszkodę do pokonania niż płoty czy mur.

Oprócz kolców lub cierni równie ważne jest to, by wybrana roślina dobrze się rozkrzewiała i zagęszczała. Osiągnąć to można tylko dzięki regularnemu cięciu. Nieformowane żywopłoty (swobodnie rosnące) z upływem czasu stają się od dołu coraz rzadsze. Nie stanowią wtedy tak skutecznej bariery, jak żywopłot cięty. Wymagają też więcej przestrzeni i sprawdzą się jedynie w dużym ogrodzie.

Aby uzyskać gęsty, ładnie rozkrzewiony żywopłot, bardzo ważne jest cięcie w dwóch pierwszych latach po posadzeniu.

W pierwszym roku rośliny kupione z gołymi korzeniami należy przyciąć radykalnie i jedynie zostawić pędy długości 10–15 cm. Żywopłot sadzony na wiosnę należy przyciąć bezpośrednio po posadzeniu, a jeśli sadzimy jesienią – w marcu następnego roku. Rośliny sadzone z bryłą korzeniową także lepiej przyciąć po posadzeniu, ale już nie tak zdecydowanie. W drugim sezonie przeprowadzamy cięcie wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Skracamy znaczną część przyrostu, pozostawiamy tylko fragmenty pędów długości około 10–15 cm. Kolejne, nowe rozgałęzienia, skracamy w połowie lata o 1/2 do 2/3 jego długości.

Zobacz także: Jak wybierać sadzonki winorośli?


W następnych latach powtarzamy cięcie dwa, trzy razy w roku. Gdy żywopłot osiągnie pożądaną wysokość, skracamy go silnie, pozostawiamy tylko bardzo krótkie przyrosty (2–3 cm w sezonie).

Krzewy wyposażone w ciernie, które stworzą barierę trudną do przebycia to np.: pigwowiec (Chaenomeles), głóg (Crataegus), oliwnik wąskolistny (Eleagnus angustifolia), rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides), kolcowój pospolity (Lycium barbarum), śliwa tarnina (Prunus spinosa), ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), szakłak pospolity (Rhamnus catharticus), śliwa ałycza (Prunus cerasifera), karagana (Caragana), berberys Thunberga (Berberis thunbergii), berberys pospolity (Berberis vulgaris), berberys koreański (Berberis koreana).

Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?


Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W pierwszym roku rośliny kupione z gołymi korzeniami należy przyciąć radykalnie i jedynie zostawić pędy długości 10–15 cm.
W pierwszym roku rośliny kupione z gołymi korzeniami należy przyciąć radykalnie i jedynie zostawić pędy długości 10–15 cm.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK