| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy > Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?


Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych. Nie potrzeba wiele zachodu, aby w prosty sposób uzyskać nowe rośliny popularnej forsycji, jaśminowca, ligustra czy derenia.

Sadzonki krzewów można przygotować jeszcze zimą. Kawałki pędów o średnicy około 0,5–1 cm ścinamy zanim zaczną pękać pąki. Przechowujemy je w piasku w chłodnej piwnicy lub owinięte folią w lodówce. Po rozmarznięciu ziemi przygotowane pędy tniemy na tzw. sadzonki zdrewniałe długości około 10–20 cm. Gotowe sadzonki zagłębiamy w ziemi, tak by ponad powierzchnię wystawało około 2 cm. Podczas sadzenia należy uważać, aby nie wetknąć sadzonek do góry nogami, czyli zielonym do dołu. 

Ziemie wokół sadzonek dobrze ugniatamy. Trzeba przy tym uważać, by nie uszkodzić pędów. Nie zapominamy o umiarkowanym podlewaniu lub zraszaniu sadzonek.

Po około miesiącu sadzonki ukorzenią się i zaczną wypuszczać liście i pędy, które należy systematycznie skracać o połowę w celu dobrego rozkrzewienia rośliny. W taki sposób do jesieni powinno udać się uformowanie nowego, niewielkiego krzewu.

W podobny sposób możemy rozmnażać krzewy również w trakcie sezonu, po kwitnieniu (np. forsycja). Ścięte pędy tniemy na sadzonki i umieszczamy bezpośrednio w gruncie. Powinny się także szybko ukorzenić i przyjąć w nowym miejscu. Może to jednak trwać nieco dłużej niż w przypadku rozmnażania wiosennego.

Zobacz także: Krzewy odporne na zasolenie

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bardzo wiele popularnych w ogrodach krzewów ozdobnych możemy bez problemu rozmnożyć sami. Za pomocą sadzonek zdrewniałych możemy rozmnażać takie krzewy jak: wierzby, ligustry, forsycje, derenie, jaśminowce, żylistki, kolkwicje.

Zobacz także: Jakie krzewy kwitną zimą?

Z młodych sadzonek posadzonych w rzędzie możemy założyć nowy żywopłot, który możemy formować według własnych upodobań. Często przycinany stworzy np. gęstą, niską obwódkę. Jeśli pozwolimy mu swobodnie rosnąć, uzyskamy z czasem wyższy, nieregularny żywopłot.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych.
Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »