| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ciekawostki > Toksyczne krzewy ogrodowe

Toksyczne krzewy ogrodowe


Wiele popularnych gatunków i odmian roślin ogrodowych ma właściwości trujące lub szkodliwe. Zjedzenie różnych części roślin jest groźne dla dzieci i zwierząt. Które z krzewów rosnących w naszych ogrodach są szczególnie niebezpieczne?

Szkodliwe dla zdrowia mogą być owoce, liście, igły lub fragmenty pędów. Na szczęście jest jedynie kilka gatunków, które w przypadku zjedzenia poszczególnych części roślin, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Bardzo popularne rośliny iglaste rosnące w naszych ogrodach zawierają w igłach lub owocach toksyczne substancje.

Ładne lecz niebezpieczne

Wbrew pozorom najbardziej groźne dla zdrowia substancje zawierają niektóre jałowce, cisy i żywotniki (tuje). Jeśli sadzimy w ogrodach jałowce płożące (Juniperus horizontalis), jałowiec pośredni (Juniperus x media), jałowiec sabiński (Junipeus sabina) oraz ich odmiany, to pamiętajmy, że niefortunne zjedzenie każdej części tych roślin jest ekstremalnie toksyczne. Zabójcze może okazać się już około 5–20 gramów owoców lub pędów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i zwierzęta, które mogą nieświadomie zjeść kawałki roślin lub owoce.

9,90 złFaktury 2014 - PDF

Zobacz także:  Szybko rosnące tuje

To samo dotyczy cisów (Taxus) oraz żywotników (Thuja), których igły są szczególnie toksyczne dla ludzi i zwierząt – szczególnie koni. W przypadku cisa szkodliwe są wszystkie części roślin z wyjątkiem mięsistej, czerwonej osnówki otaczającej nasienie. Jest ona przysmakiem ptaków. Jeśli zachowamy ostrożność możemy spokojnie uprawiać wszystkie rośliny i cieszyć się ich barwnymi odmianami. Zagrożenie powstaje jedynie w przypadku zjedzenia fragmentów roślin.

Groźne krzewy liściaste

Wśród krzewów liściastych należy szczególnie uważać na wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), efektownie kwitnący (na różowo) krzew wczesną wiosną. Szkodliwe są wszystkie części wawrzynka, zawierają toksyczną substancję mezereinę. Zjedzenie przez dzieci około 10–12 owoców – czerwonych, kulistych jagód wawrzynka, może być groźne dla życia.

Wybitnie toksyczne właściwości mają też wszystkie części złotokapów (Laburnum) i ich odmian. Szczególnie trujące są owoce. 3 lub 4 zjedzone przez dziecko stają się groźne dla życia. Uważać musimy też na różne gatunki sumaków (Rhus), których kora i mleczny sok zawierają trujące substancje. Popularny w naszym kraju sumak octowiec na szczęście nie jest tak toksyczny.

Zobacz także: Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Aktualizacja: 03.04.2012

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tuja jest szczególnie toksyczna. Fot. Fotolia
Tuja jest szczególnie toksyczna. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ20
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem Infor.pl »