| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ciekawostki > Toksyczne krzewy ogrodowe

Toksyczne krzewy ogrodowe


Wiele popularnych gatunków i odmian roślin ogrodowych ma właściwości trujące lub szkodliwe. Zjedzenie różnych części roślin jest groźne dla dzieci i zwierząt. Które z krzewów rosnących w naszych ogrodach są szczególnie niebezpieczne?

Szkodliwe dla zdrowia mogą być owoce, liście, igły lub fragmenty pędów. Na szczęście jest jedynie kilka gatunków, które w przypadku zjedzenia poszczególnych części roślin, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Bardzo popularne rośliny iglaste rosnące w naszych ogrodach zawierają w igłach lub owocach toksyczne substancje.

Ładne lecz niebezpieczne

Wbrew pozorom najbardziej groźne dla zdrowia substancje zawierają niektóre jałowce, cisy i żywotniki (tuje). Jeśli sadzimy w ogrodach jałowce płożące (Juniperus horizontalis), jałowiec pośredni (Juniperus x media), jałowiec sabiński (Junipeus sabina) oraz ich odmiany, to pamiętajmy, że niefortunne zjedzenie każdej części tych roślin jest ekstremalnie toksyczne. Zabójcze może okazać się już około 5–20 gramów owoców lub pędów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i zwierzęta, które mogą nieświadomie zjeść kawałki roślin lub owoce.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zobacz także:  Szybko rosnące tuje

To samo dotyczy cisów (Taxus) oraz żywotników (Thuja), których igły są szczególnie toksyczne dla ludzi i zwierząt – szczególnie koni. W przypadku cisa szkodliwe są wszystkie części roślin z wyjątkiem mięsistej, czerwonej osnówki otaczającej nasienie. Jest ona przysmakiem ptaków. Jeśli zachowamy ostrożność możemy spokojnie uprawiać wszystkie rośliny i cieszyć się ich barwnymi odmianami. Zagrożenie powstaje jedynie w przypadku zjedzenia fragmentów roślin.

Groźne krzewy liściaste

Wśród krzewów liściastych należy szczególnie uważać na wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), efektownie kwitnący (na różowo) krzew wczesną wiosną. Szkodliwe są wszystkie części wawrzynka, zawierają toksyczną substancję mezereinę. Zjedzenie przez dzieci około 10–12 owoców – czerwonych, kulistych jagód wawrzynka, może być groźne dla życia.

Wybitnie toksyczne właściwości mają też wszystkie części złotokapów (Laburnum) i ich odmian. Szczególnie trujące są owoce. 3 lub 4 zjedzone przez dziecko stają się groźne dla życia. Uważać musimy też na różne gatunki sumaków (Rhus), których kora i mleczny sok zawierają trujące substancje. Popularny w naszym kraju sumak octowiec na szczęście nie jest tak toksyczny.

Zobacz także: Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Aktualizacja: 03.04.2012

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tuja jest szczególnie toksyczna. Fot. Fotolia
Tuja jest szczególnie toksyczna. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-11-26 19:09 Zgłoś

Znam się na tym z doświadczenia. Mówiąc w skrócie z tujami jest podobnie jak z azbestem na dachy. Sok z tuji uszkadza wątrobę. Zajmowałem się produkcja iglaków zawodowo. i wystarczy samo przebywanie w ich obecności. olejki wydzielane prze iglaki typu tuje, cyprysy i jałowce oprócz jałowca hibernika są toksyczne.

avatar

2013-09-02 13:38 Zgłoś

Wpływ energetyczny thui na zdrowie człowieka nie jest do końca zbadany.Znane są przypadki, że mieszkańcy których ogrody były obsadzone wokół domu thujami skarżyli sie złe samopoczucie, problemy kardiolologiczne, dziwne alergie u dzieci w postaci zaczerwienienia skóry w okolicach klatki piersiowej.Dobrze aby ktoś napisał fachowy artykuł na ten temaat. Spotkałem się z opiniami lekarzy - którzy w bezposredni sposób wiązali zamieszkiwanie w domu otoczonym thujami z trudnymi do wytłumaczenia schorzeniami serca i alergiami wystupującymi u dzieci.

avatar

2013-05-31 21:01 Zgłoś

Patrzę jak przy domach pięknych rosną te trujące tuje b. silnie toksyczne szkodliwe na oczy ale również kobieta ciężarna przebywająca w pobliżu niej może poronić.Dzisiaj się zdziwiłam jak na cmentarzy 30 cm od grobów mej rodziny posadzone tuje i z małych krzew zrobiły sie już drzewa ciekawa czy ksiądz zdaje sobie z tego sprawę, że tuje mmają wielkie korzenie, które nam rozsadzą pomniki ludzie o tym nie wiedzą, nie mówiąc, że w tym miejscu zbiera się najwięcej ludzi 1 listopada bna Mszy świętej.Zwróciłam uwagę w ubiegłym roku to posadził tuje jeszcze większe.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem Infor.pl »