REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Ewa Pasek
Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydujmy się na krzewy liściaste, które nie gubią zielonych liści i kolorowych owoców w zimie, jeśli chcemy aby nasz ogród był piękny i kolorowy nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.

Niektóre gatunki krzewów ozdobnych w okresie zimowym będą potrzebowały okrycia lub dodatkowej porcji wody przed zapadnięciem w stan hibernacji. Dowiedz się dokładnie, który gatunek najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

REKLAMA

Barwinek mniejszy

Ta krzewinka dorasta do 30 cm wysokości. Eliptyczne liście początkowo są delikatne, jasnozielone, aby z czasem nabrać barwy ciemnozielonej. Barwinek rozrasta się horyzontalnie tworząc dywanik ozdobiony dużymi, liliowoniebieskimi kwiatami rosnącymi na długich szypułkach. Kwitnie od maja do sierpnia. Po kwiatach pozostają owoce, w formie podłużnych, skórzastych torebkach. Roślina ma skromne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w głębokim cieniu.

Azalia japońska

To krzew niski, o pokroju kulistym. Jego głównym atutem są liczne kwiaty o kolorach od białego przez różowy do intensywnie czerwonego, pojawiające się w maju. Azalie wymagają miejsc słonecznych lub półcienistych. Lubią gleby kwaśne, wilgotne i próchniczne. Przed posadzeniem ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Wykopujemy dołek o średnicy 130 cm i 40 cm głębokości. Do niego wsypujemy mieszankę torfu i kory drzew iglastych (w stosunku 3/1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe

Borówka brusznica

Borówka brusznica, to zasiedlająca Polskie lasy borówka czerwona. Krzewinka ta osiąga wysokość od 20 do 30 cm. Jest wytrzymała na mróz, zasiedla kwaśne, lekkie, piaszczyste gleby, na których szybko się rozrasta. Roślinka ta będzie dekorowała ogródek przez cały rok, wiosną dzięki uroczym kwiatom, w lecie i na jesieni owocując, a zimą dzięki listkom, które nie opadają. Nie trzeba wspominać o tym, że owoce tej odmiany są cenione w kuchni jako dodatek do dań mięsnych i deserów, oraz w domowej apteczce, jako środek na choroby pęcherza i przeziębienia.

Bukszpan wiecznie zielony

Jest to krzew gęsty, o pokroju kulistym o ciemnozielonych, drobnych, skórzastych, ustawionych naprzeciwlegle listkach. Nie przycinany osiąga wysokość do 3 metrów. Kwitnie wczesną wiosna, tworząc gęste, jasnożółte grona w kącikach liści. Dobrze czuje się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Krzew ten poradzi sobie na każdej glebie z wyjątkiem skrajnie mokrych lub suchych. Atutem tej roślinki jest jej niebywała odporność na wielokrotne przycinanie i formowanie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty, jak i wolnorosnące, dekoracyjne formy geometryczne, czy drzewka bonsai. Ważne jest, aby przed nadejściem zimy obficie go podlewać, aby zgromadził zapas wody na zimę. Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to krzew ciernisty o wiotkich, opadających pędach. Potrafi wyrosnąć do 2 m wysokości i tyleż samo szerokości. Rocznie przyrasta ok. 15–30 cm. Kwitnie białymi bardzo licznie występującymi kwiatami na przełomie maja i czerwca. Dekoracyjną funkcję u tego krzewu pełnią złoto-żółte owoce obecne od września do pierwszych mrozów. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Można go sadzić pojedynczo i w grupach. Ładnie się prezentuje w donicach, dobrze sprawdza się jako żywopłot. Sadzony przy podporach sprawdzi się również jako osłona ściany budynku.

Irga płożąca Pstrolistna

Jest to krzew niski, płożący, rozrastający się w szerz. Jego pędy są sztywne, gęsto pokryte listkami i rozgałęzione, swoim kształtem przypominają ości ryby. Liście mają długość ok. 4 cm, są grube, zielone z białą obwódką. Krzew ten osiąga rozmiary do 0,6 m wysokości i 1,5 m szerokości. Rokrocznie przybywa mu około 10 cm. Jesienią brzeg liści przebarwia się na kolor różowy. Choć ta odmiana nie ma specjalnych wymagań glebowych, warto jej zapewnić żyzne podłoże. Najlepiej czuje się w słońcu i na stanowiskach półcienistych. W bezśnieżne zimy wymaga okrycia. Ładnie prezentuje się na skalnikach i na skarpach.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

Berberys ottawski Superba

Ten intensywnie rosnący krzew kolczasty może osiągnąć wysokość do 3 m. Charakteryzuje się wyprostowanymi gałązkami, czasem tylko delikatnie przewisającymi na końcach. Liście i gałązki mają barwę purpurową o lekkim sinoniebieskim odcieniu. Kwitnie w maju wydając żółto-pomarańczowe kwiaty, które jesienią tworzą czerwone, podłużne owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę. Jest rośliną niewiele wymagającą i mrozoodporną. Świetnie nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne, dzięki ostrym kolcom stanowi skuteczną barierę ochronną.

Źródło: www.drzewa.com.pl
Zdjęcia: Szkółka drzew i krzewów Piotr Konieczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA