| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Kto odpowiada za remont balkonu?

Kto odpowiada za remont balkonu?

Sąd Najwyższy uszczegółowił, jakie obowiązki związane z utrzymaniem balkonów należą do właścicieli lokali, a jakie do wspólnoty mieszkaniowej.

1. Dlaczego to problem ?

Balkon jest specyficzną częścią mieszkania. Z jednej strony jest „pomieszczeniem” służącym jedynie właścicielowi lokalu. Z drugiej stanowi element elewacji.

Problemem było określenie czy balkony należą do właścicieli mieszkań, czy stanowią część nieruchomości wspólnej – na rzecz której muszą łożyć wszyscy członkowie wspólnoty (nawet ci nie posiadający balkonów).

I to właśnie konflikt pomiędzy członkami, a zarządem jednej ze wspólnot, otworzył drogę do uchwały Sądu Najwyższego.

2. Balkon jako własność członka wspólnoty.

Sąd Najwyższy stwierdził iż bezspornie do właściciela lokalu należy ponoszenie nakładów na to, co znajduje się „wewnątrz” balkonu- czyli w tej części, która służy do zaspokajania jego potrzeb mieszkaniowych.

Jeśli więc sprawa dotyczy, np. odpadającego tynku w obrębie balkonu- koszty ewentualnego remontu obciążą jedynie właściciela- tak jak malowanie ścian mieszkania.

3. Balkon jako część nieruchomości wspólnej.

Jednocześnie, balkon stanowi również część nieruchomości wspólnej, jako element elewacji zewnętrznej budynku.

Tak więc zewnętrzne elementy balkonu, jak również jego elementy konstrukcyjne stanowią część nieruchomości wspólnej. Jeśli więc podlegają remontowi lub renowacji, kosztami zostaną obciążeni wszyscy członkowie wspólnoty, proporcjonalnie do wielkości ich udziału (niezależnie od tego czy sami posiadają balkony).

4. Podsumowanie.

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej powinni finansować remont i renowację balkonów, jeśli powyższe prace dotyczą ich elementów zewnętrznych oraz konstrukcyjnych (np. kiedy balkon grozi zawaleniem ze starości). Wiąże się to z ich ustawowym obowiązkiem dbania o nieruchomość wspólną.

Uchwała Izby Cywilnej SN z 7 marca 2008 r., sygn. akt III CZP 10/08

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK