| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Czy wspólnota mieszkaniowa dokonuje rozliczeń za zużycie wody?

Czy wspólnota mieszkaniowa dokonuje rozliczeń za zużycie wody?

Jestem właścicielem mieszkania. W moim bloku ustanowiono została wspólnota mieszkaniowa. Problem pojawił się w momencie remontu instalacji wodociągowej i założeniu takich samych wodomierzy we wszystkich lokalach. Wspólnota podjęła uchwalę, że do momentu zakończenia remontu wszyscy właściciele mieli się rozliczać ryczałtowo. Niezależnie od tego czy posiadali liczniki czy nie. Czy to nie wykracza poza jej kompetencje?

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powołany jest do zarządzania nieruchomością wspólną. Nie może zatem ingerować w rozliczenia właścicieli mieszkań za zużycie wody.

Właściciele dokonują rozliczeń indywidualnie za wodę zużytą w swoich mieszkaniach. Oczywiście pod warunkiem, że sami zawarli umowy o dostawę wody z przedsiębiorstwem wodociągowym. W ten sposób konsumenci płaciliby za nią, jak za inne media, np. prąd. W przypadku, gdy konsument nie zawarł takiej odrębnej umowy, to znaczy, że korzysta z tego typu usług za pośrednictwa zarządu. Do kompetencji zarządu wspólnoty należy zaś uchwalenie zasad rozliczeń.

Jeżeli w bloku mieszkalnym założone są wodomierze, to sprawa jest jeszcze prostsza. Właściciel danej nieruchomości zostaje rozliczony za zużycie wody zgodnie z odczytami. Oprócz tego dokonuje opłat za zużycie wody we wspólnej części nieruchomości (proporcjonalnie do posiadanych udziałów).

Zobacz również: Czy zakład wodociągowy może wstrzymać dostawy wody

W przypadku, gdy budynek mieszkalny nie jest wyposażony w wodomierze, to stosować do rozliczeń indywidualnych rozporządzenie z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody. Obecnie dla gospodarstw domowych zaopatrzonych w wodociąg, łazienkę i dostawę ciepłej wody do mieszkania przyjmuję się przeciętnie w granicach 4,2 -5,4 m3 na mieszkańca na miesiąc.

Dodatkową kwestią jest rozgraniczenie jaka część instalacji jest własnością wspólną, a jaka indywidualną w przypadku budynków wielolokalowych. Powinni tego dokonać sami właściciele. W przeciwnym razie granicą jest miejsce zamontowania tzw. punktu czerpalnego, tj. kranu, baterii wannowej, baterii przy umywalce lub zlewie.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., nr 123, poz. 858 z późn. zm.).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK