| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Gmina jest odpowiedzialna za wyłapywanie bezpańskich psów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Taki obowiązek dotyczy nie tylko psów porzuconych, lecz także tych, które się zabłąkały i nie potrafią wrócić do właścicieli. W jaki sposób gmina może dbać o bezpieczeństwo bezpańskich psów i jednocześnie o bezpieczeństwo ludzi na ulicach?

Kto odpowiada za pogryzienie przez bezpańskiego psa?

W sytuacji gdy zostaniemy pogryzieni przez psa, oczywiste wydaje się, że odpowiedzialność za takie zdarzenie ponosi jego właściciel. Wówczas jest on zobowiązany do naprawienia szkody – jeśli dojdzie do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia właściciel psa pokrywa wszystkie koszty leczenia. Jeśli poszkodowany zażąda wydania całej kwoty odszkodowania przed rozpoczęciem leczenia, właściciel jest zobowiązany do opłacenia tej kwoty. Największe koszty właściciel poniesie wtedy, gdy poszkodowany stał się inwalidą. Wtedy będzie musiał zapłacić nawet za przygotowanie poszkodowanego do wykonywania innego zawodu. Dużo trudniej jest w sytuacji, gdy pogryzieni zostaniemy przez bezdomnego psa. Wówczas należy w miarę możliwości próbować odnaleźć właściciela. Jeśli jednak staje się to niemożliwe, można próbować ubiegać się o odszkodowanie od gminy. Aby otrzymać takie odszkodowanie należy udowodnić, że do pogryzienia doszło ze względu na zaniedbanie obowiązków przez urzędników – niewyłapanie bezpańskich psów.

Zobacz także: Sprzątanie po psie – kto jest odpowiedzialny za porządek na osiedlu?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK