| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w zasadzie samoistnie gdy w jeden budynek zostaje zamieszkany przez co najmniej dwóch właścicieli lokali mieszczących się właśnie w tej nieruchomości. Ustanowienie własności danego lokalu określane jest w umowie, którą mogą podpisać współwłaściciel albo właściciel nieruchomości i ten, kto nabywa jeden z lokali.

Ustanowienie własności określonego lokalu odbywa się poprzez podpisanie umowy, w której stronami mogą być właściciele lub współwłaściciele całej nieruchomości i nabywca danego lokalu. Innym sposobem ustanowienia odrębnej własności jest czynność prawna wykonana przez właściciela nieruchomości, a trzecim sposobem – orzeczenie sądu, które znosi prawo własności właściciela i przenosi je na nabywcę konkretnego lokalu.

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest?

Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele lokali znajdujących się z reguły w obrębie jednej nieruchomości lub kilku nieruchomości położonych obok siebie – osiedle mieszkaniowe. Właściciele zyskują wówczas prawo do użytkowania przypadającego im lokalu mieszkalnego, ale także przestrzeni wspólnej, w tym pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych. Są oni także finansowo odpowiedzialni za utrzymanie tej przestrzeni, oczywiście adekwatnie koszty utrzymania tych pomieszczeń zostają podzielone przez liczbę właścicieli.

Umowa o ustanowieniu własności

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu zostaje zawarta, tak jak już wspomniano, przez właściciela lub jednego ze współwłaścicieli całej nieruchomości i nabywcę danego lokalu. Musi mieć ona formę aktu notarialnego aby była prawnie ważna. Po podpisaniu umowy należy wpisać do księgi wieczystej odrębność konkretnego mieszkania. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera umowa taka będzie w tytule zawierała informację o ustanowieniu odrębnej własności i jednocześnie o sprzedaży – takie postępowanie ułatwia procedury, gdyż wówczas wystarczy podpisać tylko jedną umowę.

Jednostronna czynność prawna

Jednostronna czynność prawna jest innym sposobem na ustanowienie odrębnej własności pojedynczego lokalu. Za zaletę takiego postępowania uznaje się możliwość łatwiejszego sprzedania mieszkania. Deweloper lub inny właściciel całej nieruchomości po tego typu postępowaniu zaczyna tworzyć z osobą, która kupiła dany lokal, wspólnotę.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK