| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

Obowiązki właściciela lokalu

Właściciele poszczególnych lokali wchodzących w skład wspólnoty mają obowiązek przede wszystkim regularnego opłacania kosztów związanych z zarządzaniem całą nieruchomością, w tym również kosztów związanych z utrzymaniem części wspólnych opisanych powyżej. Co ważne, właściciel nie ma prawa zrezygnować z dotychczasowej formy ogrzewania lokalu i wykorzystać istniejącą sieć przesyłową dla innego rodzaju ogrzewania bez zgody pozostałych właścicieli mieszkań. Inną kwestią, która może się wydać dziwna, jest obowiązek przestrzegania porządku w danym lokalu. Jeśli brak porządku będzie przeszkadzał pozostałym lokatorom, mają oni prawo żądać wystawienia mieszkania do licytacji. Ten przepis wiąże się z innym, zobowiązującym właścicieli lokali do współdziałania na rzecz wspólnego dobra. Każdy właściciel należący do wspólnoty musi również zgadzać się na przeprowadzanie wszystkich koniecznych remontów i renowacji, które zostaną uznane za niezbędne, a co się z tym wiąże, zezwalać każdorazowo na wstęp do danego lokalu osobom odpowiedzialnym za tego typu prace.

Zobacz także:  Do kogo należy balkon? Do właściciela mieszkania czy wspólnoty mieszkaniowej?

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK