| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczać z urzędem skarbowym danego miasta czy gminy. Do płacenia jakiego rodzaju podatków zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa? Czy wspólnotę mieszkaniową traktuje się jako pracodawcę? Kto ze wspólnoty mieszkaniowej odpowiada za uregulowanie kwestii finansowych związanych z urzędem skarbowym?

Wspólnota mieszkaniowa – pracodawca

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło, musi odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, że taka sytuacja wiąże się ze zobowiązaniami wobec zakładu ubezpieczeń społecznych, mało która wspólnota decyduje się na zatrudnianie dodatkowych ludzi.

Członkowie zarządu – wynagrodzenie

Z reguły jedna z osób należących do członków zarządu odpowiedzialna jest za rozliczenie spółdzielni mieszkaniowej z urzędem skarbowym. Pamiętajmy jednak, że każdy z członków zarządu może ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy. W zależności od tego, czy wynagrodzenie będzie wypłacane na mocy uchwały zarządu, czy umowy ze wspólnotą, wspólnota jest zobowiązana do różnych działań. Jeśli wynika to z uchwały – wystarczy dostarczenie odpowiedniego PIT-u do urzędu skarbowego, jeśli z umowy – członek zarządu będzie traktowany jak zatrudniana osoba fizyczna.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK