| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Wspólnota mieszkaniowa prowadzona przez profesjonalnego zarządcę

Wspólnota mieszkaniowa prowadzona przez profesjonalnego zarządcę

Sejm rozważa wprowadzenie w życie projektu o obowiązkowym przekształcaniu spółdzielni mieszkaniowych we wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnota mieszkaniowa musi powołać organ zarządzający lub wynająć firmę zarządzającą nieruchomością. Jakie obowiązki ma profesjonalny zarządca?

Zgodnie z ustawą zarządca nieruchomości może wykonywać opracowania i ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie zarządzania nieruchomościami. Oznacza to, że dobry zarządca nie tylko wykonuje działania mające na celu utrzymanie w należytym stanie technicznym i finansowym nieruchomości, ale może być również naszym doradcą, a wręcz opiekunem. Współczesna praca zarządcy nieruchomości polega również na analizie zdarzeń i faktów, prognozowanie przyszłości i podejmowaniu działań zmierzających do gospodarowania nieruchomością w sposób przynoszący realne zyski. Dobry zarządca dąży do minimalizacji kosztów utrzymania poprzez np. oszczędność energii (termomodernizacja), przy jednoczesnym szukaniu sposobów na generowanie zysków. Współpracując z zaufanymi firmami i doskonale odnajduje się w realiach rynkowych, głównie aktualnych stawkach rynkowych, potrafi skutecznie zoptymalizować wydatki na media i inne usługi dodatkowe.

Zobacz także: Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

W imieniu wspólnoty zarządca podejmuje się również załatwienia tak niewygodnych kwestii jak np. odzyskanie należności powstałych w wyniku niepłacenia czynszu przez sąsiada. Dla wielu z nas upominanie się o zaległości, szczególnie w sytuacji gdy utrzymujemy poprawne relacje z „dłużnikiem”, może być bardzo kłopotliwe. Zarządca traktuje to jako część swojej pracy, a dzięki skutecznie wdrażanej procedurze odzyskiwania należnej kwoty, nie dopuszcza do powstawania niebezpiecznych dla wspólnoty zaległości długoterminowych.

Zarządca, jako organ opiekuńczy, dokłada wszelkich starań, żeby na bieżąco i szybko rozwiązywać problemy każdego z mieszkańców. To kwestia trudna do wyegzekwowania w przypadku Zarządu składającego się z mieszkańców wspólnoty, którzy nie są skorzy do sprawowania obowiązków w niedzielę. W profesjonalnej firmie zarządczej wyznaczane są dyżury, w czasie których interesanci mogą zgłaszać swoje uwagi. Nie warto jednak współpracować z podmiotem, która oferuje nam dwa spotkania w tygodniu, po 2–3 godziny. Zarządca powinien być dla mieszkańców dostępny częściej, a pod telefonem nawet 24 godziny na dobę.

Zobacz także: Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

„Administrator, który nadzoruje pracę usługodawców przebywa 5 dni w tygodniu na terenie nieruchomości i cały czas jest dostępny pod telefonem komórkowym. Pracę konserwatorów organizujemy w taki sposób, aby zapewnić możliwość usunięcia każdej awarii w ciągu 2h, także w niedziele i święta.”informuje Mariusz Łubiński.

Podczas samodzielnego zarządzania nieruchomością, mieszkańcy z pewnością natrafią na szereg problemów, które najsprawniej i najszybciej rozwiąże podmiot zawsze dostępny, wykwalifikowany, który weźmie na siebie odpowiedzialność za racjonalne gospodarowanie zasobami. Gdy już się zdecydujemy należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on lub pracownicy firmy niezbędne kwalifikacje. Podstawą prawną do zarządzania nieruchomościami jest licencja zarządcy, którą otrzymać mogą osoby z wyższym wykształceniem, ukończonymi studiami podyplomowymi oraz praktyką zawodową. Kandydat na zarządcę nie może być karany i musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Centralny rejestr zarządców znajduje się na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Zobacz także: Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK