| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Podział wspólnoty mieszkaniowej

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Właściciele lokali mieszkalnych w uchwale mogą wydać stosowną zgodę na dokonanie podziału nieruchomości gruntownej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym, a także powiązane z tym wszelkie zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W tym przypadku właściciele dokonują także określenia wysokości udziałów na nowo powstałych nieruchomościach. Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach.

Podział nieruchomości przez współwłaścicieli

Współwłaściciele posiadają uprawnienie do podziału nieruchomości polegającej na dokonaniu wydzielenia z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych, pod warunkiem, że na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a co najmniej jedno z nich powinno mieć wyodrębnioną własność lokalu.

Należy dodać, że podział nieruchomości będzie mógł zostać dokonany zgodnie z ustaleniami planu miejscowego. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że zgodność z ustaleniami planu miejscowego dotyczy przede wszystkim możliwości dokonania w zagospodarowaniu wydzielonych działek, a także przeznaczenia danego terenu.

Wówczas, gdy  podział nieruchomości jest przeprowadzony w celu wydzielenia działki budowlanej, to można to uczynić bez ustaleń planu miejscowego.

Możliwości podziału wspólnoty mieszkaniowej

Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach. Istnieje kilka możliwości dokonania podziału wspólnoty mieszkaniowej. Do nich należą:

- dokonanie podziału wspólnoty mieszkaniowej na dwie lub więcej wspólnot, pod warunkiem, że dana wspólnota funkcjonuje w nieruchomości, a w jej skład będzie wchodziło kilka budynków mieszkalnych. A przy tym w każdym z tych budynków mieszkalnych zostanie ustanowiona odrębna własność lokali,

Zobacz także: Nieruchomości za granicą

- w wyniku dokonania podziału nieruchomości wspólnej powstaje nowa wspólnota oraz jedna lub więcej nieruchomości. Nieruchomości zabudowane są budynkami, w który jest jeden samodzielny lokal. W tym przypadku lokale znajdujące się w tych budynkach mogą przed podziałek stanowić zarówno odrębną własność, jak i być częścią nieruchomości wspólnej,  a także stanowić w połączeniu z innymi niewyodrębnionymi lokalami indywidualną własność uprzedniego właściciela nieruchomości.

- w wyniku dokonania podziału nieruchomości wspólnej powstaje nowa wspólnota, a także jedna lub też więcej nieruchomości zabudowanych budynkami, w których wiele lokali nie stanowią przedmiotu własności.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla dokonania podziału nieruchomości przez wspólnotę mieszkaniową potrzebna jest zgoda właścicieli we wszystkich budynkach.
Dla dokonania podziału nieruchomości przez wspólnotę mieszkaniową potrzebna jest zgoda właścicieli we wszystkich budynkach.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK