| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnota mieszkaniowa zarządza danymi osobowymi członków wspólnoty. Administrator danych osobowych członków wspólnoty zobowiązany jest prawidłowo zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym. Zarówno zarząd, jak i zarządca nieruchomości winni w tym celu prowadzić regularną aktualizację spisu właścicieli lokali oraz spisu udziałów w nieruchomości wspólnej – które przypadają członkom wspólnoty.

Regulacje związane z ochroną danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej przed ich udostępnieniem osobom trzecim zawarte są w ustawie o ochronie danych osobowych. Podmiotem zobowiązanym zarówno do gromadzenia danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej, jak i przetwarzania ich danych jest administrator wspólnoty. Administratorem we wspólnocie mieszkaniowej jest zarząd lub zarządca nieruchomości. Natomiast wspólnota mieszkaniowa jest administratorem danych osobowych członków wspólnoty. Przy czym wspólnota nie jest zobowiązana do zgłoszenia wszystkich danych członków do rejestru Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych.

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o ochronie danych osobowych zarówno zarząd, jak i zarządca nieruchomości zobowiązani są regularnie dokonywać aktualizacji spisu właścicieli lokali. Spis dotyczy także udziałów w nieruchomości wspólnej, które przypadają poszczególnym właścicielom wspólnoty. Oznacza to, że członkowie wspólnoty nie muszą wyrażać zgody na udostępnienie swoich danych, gdyż przetwarzanie przez zarząd nieruchomości danych osobowych członków wspólnoty nie jest uzależnione od wyrażenia przez nich zgody.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Tytułem wstępu należy wskazać, że wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wyodrębnionych lokali położonych w nieruchomości. Każdy właściciel lokalu ma prawo do wspólnego użytkowania i korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. W celu prawidłowego funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej właściciele lokali winni udostępnić administratorowi wspólnoty dane osobowe.

Na administratorze danych osobowych nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej ciąży obowiązek przede wszystkich ochrony danych osobowych członków wspólnoty w zakresie organizacyjnym i technicznych, prawidłowe zabezpieczenie danych przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym oraz skrupulatne prowadzenie dokumentacji i przestrzeganie zasad określających sposób wykorzystania z tych danych.

Podstawa prawna:

Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. Nr 101, poz. 926 ze zm.)

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka


Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Regulacje związane z ochroną danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej przed ich udostępnieniem osobom trzecim zawarte są w ustawie o ochronie danych osobowych.
Regulacje związane z ochroną danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej przed ich udostępnieniem osobom trzecim zawarte są w ustawie o ochronie danych osobowych.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK