| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Prawa i obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Prawa i obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywają liczne obowiązki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania wspólnoty. Spoczywa na niej ciężar przechowywania i prowadzenia dokumentacji technicznej budynku oraz dokumentacji księgowej dla nieruchomości wspólnej. Odpowiada ona bez ograniczeń za zobowiązania nieruchomości wspólnych. Wspólnocie przysługują także prawa, którymi może się posługiwać w celu egzekwowania czynności, które mogą zagrażać wspólnocie.

Wspólnota mieszkaniowa

Na wstępie należy wskazać, że w skład wspólnoty mieszkaniowej wchodzą właściciele nieruchomości, a także właściciele wyodrębnionych lokali. Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną, która powstaje z mocy prawa wówczas, gdy właściciel nieruchomości wyodrębni w danej nieruchomości lokal mieszkalny lub inny samodzielny lokal o przeznaczeniu użytkowym.

Należy także zaznaczyć, że wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, natomiast posiada ona zdolności sądowe. Oznacza to, że wspólnota może pozywać i być pozwaną do sądu, a przy tym może ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Wyodrębnienie lokali we wspólnocie mieszkaniowej następuje w formie aktu notarialnego. Wszelkie ustalone uprzednio części wspólne nieruchomości oraz sposób ich użytkowania powinny zostać zapisane są w akcie notarialnym. W tym przypadku należy także pamiętać o dokonaniu wpisu do księgi wieczystej.

Obowiązki spoczywające na wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa powinna być zarządzana przez zarządów lub zarządcę wspólnoty mieszkaniowej. Powinna ona funkcjonować na zasadzie współwłasności, a przy tym zobowiązana jest ona do wykonywania w sposób prawidłowy czynności, obowiązków na niej spoczywających. Przede wszystkim wspólnota mieszkaniowa wina zwoływać zebrania ogółu właścicieli, a przy tym z tychże zebrań składać roczne sprawozdania. Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa ciężar posiadania i przechowywania w sposób bezpieczny dokumentacji technicznej budynku oraz dokumentacji księgowej dla nieruchomości wspólnej.

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest ustalić sposób gospodarowania nieruchomością wspólną, ponieważ jest ona odpowiedzialna za jej prowadzenie oraz za wszelkie zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnych bez ograniczeń. 

Zobacz także serwis: Najem

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek posiadania i przechowywania w sposób bezpieczny dokumentacji technicznej budynku oraz dokumentacji księgowej dla nieruchomości wspólnej.
Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek posiadania i przechowywania w sposób bezpieczny dokumentacji technicznej budynku oraz dokumentacji księgowej dla nieruchomości wspólnej.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK