| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie ją na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd wszelkie czynności zwykłego zarządu podejmuje w sposób samodzielny. Natomiast w celu podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali.Kim jest zarządca nieruchomości?

Zarządcą nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna – prowadząca przedsiębiorstwo. Zarządca nieruchomości jako osoba fizyczna zobowiązana jest posiadać stosowne licencje zawodowe wydane przez właściwy organ. Ponadto zarządca powinien dokonać wpisu swoje osoby do centralnego rejestru zarządców nieruchomości. Oznacza to, że zarządca wpisany do wyżej wskazanego rejestru ma prawo wykonywać legalnie zawód, a także może nazywać siebie i używać tytułu „zarządca nieruchomości". Po uzyskaniu licencji zarządza podlega ochronie prawnej.

Wówczas, gdy zarządca nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązków na nim spoczywających, członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo do jego zmiany. W takim przypadku zwołane jest zebranie w celu podjęcia decyzji przez wspólnotę mieszkaniową. Decyzja jest wydawana w formie uchwały.

99,00 złWspólnota mieszkaniowa

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Członkowie mogą decyzję dla nich niekorzystną zaskarżyć do sądu. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja wówczas sąd do czasu rozstrzygnięcia sprawy ustanawia zarząd przymusowy we wspólnocie mieszkaniowej.

Obowiązki i prawa zarządu we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie jej na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd ma prawo do żądania rozstrzygania przez sąd zagadnień, co do których nie ma zgody większości właścicieli lokali oraz żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. Ponadto zarząd nieruchomości powinien w sposób skrupulatny prowadzić ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomości wspólnej oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, sporządzać protokoły i dokumentacje techniczną z przyjęcia nieruchomości, składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swej działalności, prowadzić dokładne rozliczenia wspólnoty mieszkaniowej za pośrednictwem rachunku bankowego, a także co najmniej raz w roku zwoływać zebranie właścicieli lokali.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Aktualizacja: 07.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w ich imieniu.
Obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w ich imieniu.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2014-03-15 07:36 Zgłoś

na szczescie u mnie nie ma takich problemow. My z naszym zarzadca mamy dobre stosunki. Wybralismy firme Status, ktora ma zarzadzac i przede wszystkim ZNA sie na tym. Dzieki temu nasze pieniadze nie sa wyrzucane w bloto. Jestem o wszystkich zmianach, remontach itp informowani i zawsze mozemy wyrazic sprzeciw. Grunt to trafic wlasnie na taka wiarygodna firme, ktorej mozna zaufac i powierzyc swoje pieniadze

avatar

2013-06-02 06:00 Zgłoś

Każdy zarząd można odwołać. Każdy zarząd należy kontrolować. Każdemu zarządowi można przedkładac własne propozycje firm.

avatar

2013-05-03 17:19 Zgłoś

Co zrobić jak zarząd wspólnie z zarządcom kombinuje jak uzyskać trzeci kredy nie spłacając dwóch zaciągniętych, wyszukiwać sobie wśród znajomych wykonawców na roboty po astronomiczniezawyżonych cenach?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem Infor.pl »