| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego może zostać zawarta zarówno przez współwłaściciela, jak i przez właściciela nieruchomości i nabywcę lokalu mieszkalnego. Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości, w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.

Prawo do własności lokalu

Na wstępie należy wskazać, że wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali w danej nieruchomości, którym przysługuje prawo do własności lokalu, ale także prawo do udziału w nieruchomości wspólnej. Właścicielami lokalu mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale posiadające zdolność procesową. Należy dodać, że wielkość udziału otrzymanego przez właścicieli lokalu zależna jest od powierzchni stanowiącej własność wyodrębnionego lokalu. Powyżej wskazany podział wynika z aktu notarialnego, który powinien zostać ujawniony w księdze wieczystej.

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu

Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości, w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.

Zobacz serwis: Najem

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego może zostać zawarta zarówno przez współwłaściciela, jak i przez właściciela nieruchomości i nabywcę lokalu mieszkalnego. Ponadto powinna ona zawierać następujące informacje: sposób zarządu nieruchomością wspólną, powierzchnię lokalu, rodzaj lokalu, położenie lokalu, pomieszczenia przynależne do lokalu, wielkość udziałów, które przypadają właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.

Należy zaznaczyć, że umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Ponadto w celu powstania odrębnej własności należy dokonać wpisu do księgi wieczystej.

Ustanowienie odrębnej własność a umowa z deweloperem

W przypadku zawarcia umowy z deweloperem – odrębna własność lokalu może powstać na mocy umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie nieruchomość. Następnie dochodzi do ustanowienia po zakończeniu budowy odrębnej własności lokali i przeniesienia prawa własności na drugą stronę umowy. Ponadto, aby doszło do ważności powyżej wskazanej – strona jako właściciel gruntu powinna uzyskać stosowne pozwolenie na budowę.

Roszczenie strony z tytuł ustanowienia odrębnej własności lokalu, a następnie przeniesienia tego prawa – powinno zostać ujawnione w księdze wieczystej.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.
Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK