| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

W małej wspólnocie mieszkaniowej liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, nie jest większa niż siedem, wszelkie decyzje podejmowane są w drodze porozumienia. Natomiast w przypadku dużej wspólnoty w budynku istnieje, co najmniej osiem lokali, decyzje podejmowane są w formie uchwał.

Sposób podejmowania decyzji przez małą i dużą wspólnotę mieszkaniową

W małych wspólnotach mieszkaniowych decyzje są podejmowane w drodze porozumienia. Oznacza to, że właściciele lokali takiej wspólnoty zawierają różne porozumienia w kwestii rozliczania kosztów w związku z korzystaniem z nieruchomości wspólnej, a także w zakresie korzystania z nieruchomości wspólnej, wyznaczenie podmiotu z pośród członków wspólnoty, prowadzącego i odpowiedzialnego za wszelką dokumentację finansową wspólnoty mieszkaniowej oraz powierzenie kompetencji zarządcy nad nieruchomości wspólną.

Natomiast w przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych można zauważyć, iż podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu organizacyjnym. W ramach takiej wspólnoty członkowie wspólnoty powinni na spotkaniu organizacyjnym ustalić wysokość kosztów oraz innych opłaty związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Członkowie powinni także ustalić zarządcę, który będzie działał w imieniu i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Tego typu decyzje – odmiennie niż w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej – są podejmowane w formie uchwał.

Zobacz serwis: Podatki

Warto dodać, że wspólnota mieszkaniowa decyduje o formie prowadzenia rachunkowość i podejmuje ona decyduje w tej sprawie w formie uchwał (w przypadku dużej wspólnoty) lub porozumień (w przypadku małej wspólnoty).

Liczba lokali a rodzaje wspólnot mieszkaniowych

W zależności od liczby właścicieli wyróżnia się wspólnoty mieszkaniowe na małe i duże. Wspólnoty te cechują różne obowiązki i prawa.

Mała wspólnota mieszkaniowa liczy nie więcej niż siedem lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, którzy zarządzają swoimi prawami do lokali zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tych lokali. Tym samych właściciele lokali tych lokali przy wykonywaniu swych praw powinni powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z lokali sąsiednich.

Zgodnie z art. 203 Kodeksu cywilnego – w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej nie ma obowiązku powoływania zarządu, chyba że taka będzie decyzja ogółu właścicieli lokali bądź większość współwłaścicieli nieruchomości wystąpi w tej sprawie do sądu.

Natomiast duża wspólnota mieszkaniowa zawiera w budynku, co najmniej osiem lokali zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Odmiennie niż w przypadku małej wspólności mieszkaniowej – współwłaściciele nieruchomości wspólnych – wybierają zarząd nieruchomości wspólnej, który wykonuje samodzielnie czynności w ramach zwykłego zarządu.

W przypadku czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – duża wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej (właścicieli lokali). Natomiast, jeżeli nie ma zgody większości właścicieli lokali to sprawa zostanie przekazana do rozstrzygnięcia przez właściwy sąd.

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

Podstawa prawna:

- Art. 203 Kodeks cywilny.

-Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kluczowe różnice pomiędzy małą i dużą wspólnotą mieszkaniową dotycza liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych oraz sposobu podejmowania decyzji.
Kluczowe różnice pomiędzy małą i dużą wspólnotą mieszkaniową dotycza liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych oraz sposobu podejmowania decyzji.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »