| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Własność lokalu we wspólnocie mieszkaniowej

Własność lokalu we wspólnocie mieszkaniowej

Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność. Natomiast nie można dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali mieszkalnych.

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa. Powstaje ona wówczas, gdy właściciel nieruchomości dokona wyodrębnienia przynajmniej jednego lokalu mieszkalnego lub użytkowego, a przy tym ustali wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej w budynku. Wspólnota mieszkaniowa nie ma ona osobowości prawnej, jednakże ma ona prawo do zaciągania zobowiązań oraz może pozywać i być pozwaną do sądu. Ponadto nie posiada ona własnego odrębnego majątku, gdyż wszystkie składniki majątkowe są własnością lokali mieszkalnych. Oznacza to, że każdy właściciel lokalu mieszkalnego jest współwłaścicielem w częściach ułamkowych nieruchomości wspólnej.

Zobacz serwis: Finanse

Własność lokalu mieszkalnego a wspólnota mieszkaniowa

Dla celów prawidłowego funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej dokonano rozróżnienia pomiędzy samodzielny lokal mieszkalny i niemieszkalny, nieruchomość wspólna oraz pomieszczenia przynależne do lokalu. Każde z tych pojęć ma inne znaczenie we wspólnocie mieszkaniowej, dlatego należy je wyjaśnić. Nieruchomość wspólną stanowią grunty lub części budynków i urządzenia, które pełnią funkcję użytkową dla wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych. Pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego to na przykład: piwnice, komórki lokatorskie, garaże, strychy, które nie są położone w lokalu, a tylko do niego przynależą, jako ich części składowe. Samodzielny lokal mieszkalny jest przedzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku, jako izba lub zespół izb wraz z dodatkowymi pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych przeznaczonych do celów mieszkaniowych. Natomiast samodzielny lokal niemieszkalny to pomieszczenie przeznaczone w celach mieszkaniowych, ale przez czas uprzednio określony, np. w celach służbowych.

Starosta w formie zaświadczenia stwierdza o celowości (czy do celów mieszkalnych czy innych) danego lokalu mieszkalnego, jako wydzielony zespół izb.

Odrębna własność lokali we wspólnocie mieszkaniowe

Tak jak powyżej wskazano, wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w budynku mieszkalnym, w którym wyodrębniono chociażby jeden lokal mieszkalny lub usługowy, gospodarczy stanowiący odrębną własność. Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.

Należy pamiętać o tym, że nie można dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.
Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »