| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Dokumentacja finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową

Dokumentacja finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentację finansową w postaci ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek płaconych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz wspólnej nieruchomości. Obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej wynika także z faktu, iż wspólnota mieszkaniowa, jako jednostka organizacyjna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług,

Konsekwencje finansowe w wyniku prowadzenia dokumentacji finansowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek przechowywania i sporządzania wszelkie dokumentacji statutowo-organizacyjnych określających wzajemne relacje pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej a wspólnotą mieszkaniową, a także między wspólnotą mieszkaniową a osobami trzecimi.

Dokumentacje zarówno statutowe, jak i organizacyjne mogą wywoływać skutki finansowe we wspólnocie mieszkaniowej. Konsekwencje finansowe w jednostce organizacyjnej (we wspólnocie mieszkaniowej) często wiążą się z obowiązkiem rozliczania się z budżetem samorządu terytorialnego albo z budżetem państwa, a to powoduje, że wspólnota powinna prowadzić niezbędnej dokumentacji, gdyż staje się ona podmiotem prawa podatkowego.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż jest jednostką organizacyjną.

Obowiązkowe prowadzenie dokumentacji finansowej przez wspólnotę

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej w postaci ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek płaconych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz wspólnej nieruchomości.

Zgodnie z przepisami o rachunkowości – wspólnota mieszkaniowa nie jest zobowiązana prowadzić ksiąg rachunkowych. To sama wspólnota mieszkaniowa decyduje o formie prowadzenia rachunkowość i podejmuje ona decyduje w tej sprawie w formie uchwał (w przypadku dużej wspólnoty) lub porozumień (w przypadku małej wspólnoty).

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Zobacz także serwis: Budowa i remont

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do obowiązku wspólnty mieszkaniowej należy prowadzenie dokumentacji finansowej.
Do obowiązku wspólnty mieszkaniowej należy prowadzenie dokumentacji finansowej.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Kossakiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »