| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem i eksploatacją, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Definicję „pożytków” przynoszonych przez rzecz znajdziemy w art. 53 Kodeksu cywilnego. W przypadku budynków wielomieszkaniowych będzie chodzić głownie o pożytki cywilne, czyli dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Upraszczając – chodzi o przychody z najmu części budynku, elewacji lub gruntu pod reklamy, parkingi, anteny przekaźnikowe czy drobne usługi.

Przychody z takich tytułów należne są współwłaścicielom proporcjonalnie do jego udziału we współwłasności. Podobnie wygląda kwestia opodatkowania - dochód powinien być opodatkowany przez każdego ze współwłaścicieli nieruchomości adekwatnie do posiadanego udziału we współwłasności.

29.90 złNowość! 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT

Zarząd lub zarządca ma obowiązek prowadzenia dla nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Obejmuje to także rozliczenia pożytków i innych przychodów z nieruchomości, które powinny być rozliczane na każdego właściciela lokalu, stosownie do jego udziałów w nieruchomości wspólnej. Właściciel ma prawo żądać przedstawienia na piśmie rozliczeń w tym przedmiocie.

Zobacz również serwis: Najem

Współwłaściciele - w ramach czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną - mogą uregulować korzystanie z rzeczy wspólnej w sposób pozwalający na indywidualne używanie wydzielonych części i pobieranie z nich korzyści. Następuje to w drodze podziału do korzystania (quoad usum), dokonywanego z reguły umową współwłaścicieli. Dokonanie takiego podziału, oznacza wewnętrzne „zorganizowanie” sposobu korzystania (przy współposiadaniu samoistnym) z rzeczy wspólnej. Z podziału rzeczy wspólnej do korzystania wynika także podział dochodów i pożytków oraz wydatków odpowiadający podziałowi współposiadania i korzystania z nich między współwłaścicielami.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Każdy ze współwłaścicieli, używając fizycznie wydzielonej części na podstawie umowy, odpowiadającej wielkości jego udziału ponosi wszystkie wydatki związane z eksploatacją tej części nieruchomości. Z kolei przychody wygenerowane z części wspólnej nieruchomości przypisanej do danego współwłaściciela podlegają zaliczeniu do przychodów tego współwłaściciela.

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker<br />

Zostań ekspertem Infor.pl »